- Strona główna
- » Geopolityka
- » Zagrożenia
- » Wieści z Bliskiego Wschodu
Wieści z Bliskiego Wschodu
Re: Wieści z Bliskiego Wschodu
Zniesienie blokady warunkiem Hamasu w rozmowach o rozejmie
Zakończenie przez Izrael blokady Strefy Gazy jest warunkiem, jaki rządzący strefą palestyński Hamas stawia w rozmowach z Izraelem o rozejmie, prowadzonych za pośrednictwem Egiptu - podała w niedzielę agencja Associated Press.Hamas stawia ostre warunki, pod jakimi skłonny jest przerwać ostrzał rakietowy Izraela, ponieważ odczuwa poparcie państw arabskich i jest pewien swojego arsenału broni - ocenia AP.Rozmowy za pośrednictwem Egiptu rozpoczęły się w niedzielę, piątego dnia izraelskich ataków z morza i powietrza na Strefę Gazy. Wysłannik Izraela przybył do Kairu na rozmowy z wysokiej rangi przedstawicielami Egiptu ds. bezpieczeństwa. Po stronie Hamasu jeden z jego przywódców Chaled Meszal rozmawiał z prezydentem Egiptu Mohammedem Mursim.
Właśnie Meszal powiadomił, że żądania Hamasu dotyczą otwarcia granic Gazy i międzynarodowych gwarancji, że Izrael przerwie ostrzały, a także ataki z powietrza na przywódców Hamasu.Pytanie brzmi - zauważa AP - jak daleko Hamas posunie się, by osiągnąć zniesienie blokady. Jak na razie, opinia publiczna w Gazie wydaje się popierać ataki rakietowe, jednak Izrael zbombardował już setki celów w Gazie i grozi dalszą, większą operacją zbrojną.Blokada Strefy Gazy trwa od 2007 roku, kiedy radykalny Hamas odebrał kontrolę nad nią swemu politycznemu rywalowi, ugrupowaniu Fatah.W trwających od środy izraelskich ostrzałach Gazy z powietrza, morza i lądu - w odpowiedzi na ostrzał rakietowy Izraela dokonywany przez bojowników Hamasu - zginęło 70 Palestyńczyków, a 539 zostało rannych. Wśród zabitych około połowa to kobiety i dzieci.
How far will you go to save someone you love?
Re: Wieści z Bliskiego Wschodu
Bojówkarze z islamistycznego ugrupowania Hamas wystrzelili wczoraj pocisk, niszcząc w ten sposób okręt izraelskiej Marynarki Wojennej w Zatoce Gazy – poinformowała irańska telewizja Al-Alam. Według niej nad zatoką strącono również śmigłowiec. Dowództwo wojskowe Izraela nie potwierdza tych danych.
Siły Obronne Izraela w nocy z 18 na 19 listopada kontynuowały atak obiektów terrorystów w Strefie Gazy. Łącznie od rozpoczęcia operacji „Słup obłoków” Izrael zaatakował ponad 1350 celów. W ciągu pięciu dni operacji system przeciwrakietowy „Żelazowa kopuła” strącił ponad 310 pocisków.
Głos Rosji
Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą
William "Bill" Cooper
Re: Wieści z Bliskiego Wschodu
Jeden z przywódców Hamasu oświadczył, że nie chcą oni totalnej wojny i są gotowi do zawarcia rozejmu. Jednak zawieszenie broni jest możliwe jedynie, jeśli Izrael spełni trzy warunki.
Są to: zawieszenie ognia ze strony Izraela, zaprzestanie „punktowych likwidacji” przywódców Hamasu oraz zniesienie blokady Gazy.
„Nie chcemy totalnej wojny, lecz nigdzie się nie spieszymy” – oświadczył przedstawiciel Hamasu.
Jak donosi dzisiaj telewizja Al Arabija powołując się na własne źródła - Hamas i Izrael osiągnęły zasadnicze porozumienie w sprawie zawieszenia ognia.
Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą
William "Bill" Cooper
Re: Wieści z Bliskiego Wschodu
Dwie czołowe partie polityczne Palestyny, Hamas i Al-Fatah, ogłosiły połączenie swoich sił w celu przeciwstawienia się Izraelowi w Strefie Gazy. „Kładziemy kres podziałom” – powiedział wysoko postawiony przedstawiciel Al-Fatah, Jibril Rajoub, podczas wiecu w Ramallah.
Konflikt pomiędzy Al-Fatah i Hamasem rozpoczął się w 2006 roku. Na skutek tego Autonomia Palestyńska została faktycznie podzielona na dwie części: Zachodni Brzeg Jordanu kontrolowany przez Al-Fatah i Strefę Gazy pod władzą Hamasu.
Negocjacje na temat rozejmu w Strefie Gazy będą kontynuowane przy pośrednictwie Egiptu, jednak Hamas nie zamierza iść na ustępstwa. Poinformował o tym dziś szef biura politycznego islamistów, Khaled Mashal.
„Szanse na zawarcie rozejmu istnieją, tak samo, jak na dalszą eskalację konfliktu. Możliwe są różne warianty. Nie zamierzamy dostosowywać się do izraelskich warunków” – powiedział.
Oświadczenie to wydane zostało w związku z informacją, jaka pojawiła się wcześniej na temat osiągnięcia przez strony konfliktu zasadniczego porozumienia o zawieszeniu broni.
Głos Rosji
Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą
William "Bill" Cooper
Re: Wieści z Bliskiego Wschodu
Izrael i ugrupowania palestyńskie na razie nie mogą porozumieć się w zakresie zawieszenia broni. Negocjacje w Kairze odbywają się na tle bombardowań Strefy Gazy i rakietowych ostrzałów terytorium izraelskiego.
W poniedziałek ofiarami powietrznej operacji Izraela zostalo ponad dziesięć osób. O tym poinformowały służby medyczne Strefy Gazy. Naloty izraelskiego lotnictwa trwają już szósty dzień. To odpowiedź na wystrzeliwanie rakiet przez bojowników radykalnego islamskiego ruchu Hamas na Izrael. Od początku izraelskiej operacji liczba zabitych Palestyńczyków przewyższyła 80 osób. Wśród ofiar jest wiele kobiet i dzieci. Zginęło także troje Izraelczyków.
Zatrzymac rozlew krwi mają negocjacje izraelskiego emisariusza z palestyńskimi ugrupowaniami przy pośrednictwie Egiptu. Do nich aktywnie dołączyły się Katar i Turcja, jednak swoje działania koordynują oni poprzez prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego.
Hamas i inne ugrupowania domagają się całkowitego zdjęcia blokady Strefy Gazy, zatrzymania ataków izraelskiej armii i stworzenia strefy bezpieczeństwa wewnątrz enklawy, a także zakończenia akcji punktowej likwidacji ich liderów. Z kolei Izrael domaga się zawieszenia broni na okres 15 lat i więcej, natychmiastowego zatrzymania dostaw broni do Strefy Gazy i zaprzestania ataków na izraelskich pograniczników.
Wśród rosyjskich ekspertów nie ma wspólnego zdania na temat tego, na ile realne sa nadzieje na osiągnięcie porozumienia o zawieszeniu broni. Oto opinia eksperta Rosyjskiego Instytutu Ocen Strategicznych Adżara Kurtowa:
Bez wątpienia, zawieszenie broni jest możliwe. Ono zawsze jest warunkiem wstępnym dla rozpoczęcia pełnowartościowych negocjacji obu stron. Nie ma takiego problemu w stosunkach palestyńsko-izraelskich, który nie mogłby być rozwiazany środkami politycznymi. Zatem nie wykluczam mozliwości zawieszenia broni.
Ekspert Instytutu Stretegicznych Ocen i Analiz Siergiej Demidenko tak odpowiedział na pytanie o to, czy strony będą mogły zakończyć konflikt wojenny:
Nie, nie będą mogły. Jest wiele palestyńskich ugrupowań niekontrolowanych nawet przez Hamas, z których każda gra w swoją grę. Palestyński ekstremizm to nie tylko Hamas. Można oczywiście mówic, że to Hamas jest wszystkiemu winny, jednak to nie tak. Strefa Gazy jest rozbita, dlatego nie da się osiągnąć zawieszenia broni ze wszystkimi. W tej sytuacji nie można mówić o żadnym efektywnym zawieszeniu broni.
Izraelskie władze dały Hamasowi 36-godzinne ultimatum. Jeśli w tym czasie ze Strefy Gazy nie przestaną lecieć rakiety na Izrael, to rozszerzy on operację wojenną. O tym powiedział minister finansów Izraela Yuval Steinitz. Eksperci zwracają uwagę na oświadczenie prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy w obronie działań wojskowych Izraela. Nazwał je obroną konieczną.
Nie ma takiego państwa na świecie, które tolerowałoby deszcz rakiet spadajacy na jego obywateli z obcego terytorium. Prowadzimy aktywną pracę w regionie.
Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą
William "Bill" Cooper
Re: Wieści z Bliskiego Wschodu
Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał Izrael, który prowadzi operacją wojskową w Strefie Gazy, państwem terrorystycznym.
„Izrael jest państwem terrorystycznym. To, co robi, jest terroryzmem” – powiedział Erdogan podczas wystąpienia w Stambule na spotkaniu islamskich działaczy religijnych Europy i Azji.
Erdogan wyraził także nieufność wobec ONZ, oskarżając tę organizację o bezczynność w związku z wydarzeniami w Strefie Gazy.
Porozumienie w sprawie rozejmu między Hamasem a Izraelem może zostać podpisane w ciągu kilku godzin – poinformowała dzisiaj telewizja Al Arabia. Wcześniej powołując się na swoje poinformowane źródła przekazała ona wiadomość o osiągnięciu porozumienia w sprawie zawieszenia ognia.
Zresztą, między stronami jeszcze pozostają nieuzgodnione kwestie dotyczące ram czasowych oraz etapów wcielenia w życie rozejmu. Na przykład, Hamas nalega na niezwłoczne zakończenie operacji wojskowej, jednak Izraelczycy chcą, by rozejm odbywał się w dwóch etapach: najpierw – zawieszenie broni, a później – zniesienie blokady Strefy Gazy.
Hakerzy wspierający ugrupowanie terrorystyczne Hamas próbują włamać się do systemów informacyjnych Ministerstwa Obrony Izraela i systemów przeciwrakietowych „Żelazna Kopuła” – informują izraelskie media.
Izrael doświadcza cyberataków na niespotykaną dotąd skalę. Same tylko witryny rządowe zaatakowane zostały ponad 44 mln razy od początku operacji wojskowej w Strefie Gazy. Strona internetowa prezydenta Izraela doświadczyła 10 mln ataków, a strona premiera – 3 mln ataków.
Dokonano włamań do tysięcy izraelskich stron. Hakerom udało się złamać hasła do około 3 tysięcy skrzynek mailowych, co poskutkowało włamaniem do kilku tysięcy izraelskich kont na Facebooku. Kierująca cyberatakami grupa Anonymous twierdzi, że udało jej się włamać i usunąć bazę danych Banku Jerozolimy.
Dzisiaj rano izraelskie samoloty kontynuowały atak na Strefę Gazy, uderzając w budynek Islamskiego Banku Narodowego. Podczas ataku co najmniej cztery osoby zostały ranne.
Wczoraj izraelskie lotnictwo ostrzelało wieżę Shurooq w mieście Gaza, gdzie bazują przedstawicielstwa różnych mediów. Zginęła jedna osoba.
Przedstawiciel izraelskiego rządu Mark Ragiew powiedział, że celem ataków byli nie dziennikarze, lecz „sprzęt komunikacyjny ugrupowania Hamas”.
Głos Rosji
Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą
William "Bill" Cooper
Re: Wieści z Bliskiego Wschodu
Trzy izraelskie pociski trafiły wczoraj wieczorem w znajdujący się w centrum Strefy Gazy siedmiopiętrowy wieżowiec, gdzie znajdowało się biuro agencji France Press.
„Ostrzelaliśmy szóste piętro budynku. Według naszych źródeł (palestyńskie ugrupowanie) Hamas miało tam centrum gromadzenia danych wywiadu wojskowego” – poinformował oficjalny przedstawiciel izraelskiej armii.
Jest to nie pierwszy wypadek, kiedy Izrael ostrzeliwuje budynki w Gazie, gdzie znajdują się dziennikarze. W niedzielę izraelskie lotnictwo wystrzeliło kilka rakiet w kierunku centrum biznesowego, gdzie znajdą się redakcje wieku lokalnych i międzynarodowych mediów. W rezultacie sześciu dziennikarzy zostało rannych.
Głos Rosji
Dwóch palestyńskich kamerzystów zginęło w ataku sił izraelskich na ich samochody. Izrael utrzymuje, że byli oni powiązani z bojówkami Hamasu. Druga strona odpowiada, że Izrael - eliminując dziennikarzy - chce uniemożliwić relacjonowanie konfliktu w Strefie Gazy.
Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą
William "Bill" Cooper
Re: Wieści z Bliskiego Wschodu
Po kilku godzinach od wejścia w życie rozejmu między Izraelem a palestyńskim ugrupowaniem Hamas ze Strefy Gazy wystrzelono 12 rakiet, które wybuchły na terytorium państwa żydowskiego – poinformowała telewizja satelitarna Al Jazeera. Przedstawiciele Hamasu zaprzeczyli tej informacji i zapewnili, że z ich strony przestrzegane są warunki zawieszenia broni.
Rozejm między Hamasem a Izraelem wszedł w życie w nocy ze środy na czwartek. Podczas trwającej przez tydzień zakrojonej na szeroka skalę operacji izraelskiej armii zginęło 162 Palestyńczyków. W Izraelu podczas ostrzału rakietowego zginęło 5 osób.
Głos Rosji
Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą
William "Bill" Cooper
Re: Wieści z Bliskiego Wschodu
Izraelscy żołnierze otworzyli ogień do grupy mieszkańców Strefy Gazy, zabijając jednego i raniąc około 15 osób. Jest to pierwszy podobny incydent w ciągu półtora dnia rozejmu.
Strzelanina rozpoczęła się w rejonie miasta Khan Yunis, na południu palestyńskiej enklawy. Świadek poinformował, że ostrzelana została grupa cywilów, którzy wracali do swoich domów i wkroczyli do strefy przygranicznej, zamkniętej zazwyczaj dla mieszkańców Gazy.
Głos Rosji
Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą
William "Bill" Cooper
Re: Wieści z Bliskiego Wschodu
Rzecznik prasowy kontrolującego Strefę Gazy radykalnego ugrupowania Hamas Sami Abu Zuhri oskarżył Izrael o złamanie warunków rozejmu. Powodem do tych oskarżeń był zabójstwo 23-letniego Palestyńczyka Anwara Kdeihi przez izraelskich żołnierzy. Został on zabity podczas próby podniesienia sztandaru Hamasu na granicy Strefy Gazy z Izraelem.
Wcześniej rzecznik prasowy Sił Obronnych Izraela poinformował, że Palestyńczyk zginął, gdy około trzystu osób próbowało zniszczyć graniczne ogrodzenie na południu Strefy Gazy. Żołnierze zaczęli strzelać pod ich nogi.
Rozejm między Izraelem a Hamasem został ogłoszony w środę wieczorem.
Głos Rosji
Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą
William "Bill" Cooper
- Strona główna
- » Geopolityka
- » Zagrożenia
- » Wieści z Bliskiego Wschodu
Informacje forum
Legenda Forum:
- wątek
- Nowy
- Zamknięty
- Przyklejony
- Aktywny
- Nowy/Aktywny
- Nowy/Zamknięty
- Nowy przyklejony
- Zamknięty/Aktywny
- Aktywny/Przyklejony
- Przyklejony / Zamknięty
- Przyklejony/Aktywny/Zamknięty