- Strona główna
- » Nauka i Technika
- » Zdrowie i Medycyna
- » Palenie tytoniu a zdrowie
Palenie tytoniu a zdrowie
Palenie tytoniu a zdrowie
Zgodnie z prawem na paczkach papierosów umieszczana jest informacja o tym, że zawartość nikotyny, substancji smolistych i tlenku węgla nie przekracza dopuszczalnego poziomu. W papierosach są jednak również inne szkodliwe substancje – ostrzegają naukowcy z hiszpańskiego uniwersytetu Alicante, którzy wzięli pod lupę 10 popularnych marek (w tym także dostępne na polskim rynku).
„Konieczne jest wskazanie także innych parametrów, dzięki którym będzie można określać szkodliwość tytoniu” – piszą w magazynie „Food and Chemical Toxicity” naukowcy.
Nie tylko to, co na paczce
- Na pewnym ogólnym poziomie wszystkie produkty były do siebie podobne, jednak ilość miligramów niektórych szkodliwych substancji w jednym papierosie różniła się znacząco pomiędzy markami – powiedziała Maria Isabel Beltrán, badaczka należąca do zespołu.
Wśród tych związków chemicznych znalazły się m.in. izopren i toluen, a także hydrochinon i kotynina, które uznawane są za bardzo szkodliwe.
Papieros z niespodzianką
Podczas badania odkryto także, że papierosy, w których było najwięcej izoprenu i toluenu, wcale nie były papierosami o najwyższej zawartości substancji smolistych.
- Dlatego nie powinniśmy zakładać, że papieros, w którym jest więcej substancji smolistych, będzie bardziej toksyczny od tego, który ma ich mniej - zauważa Beltrán.
Żeby nie szkodzić interesom marek, nie podano do wiadomości publicznej, jakie właściwości wykazały papierosy poszczególnych firm.
Badacze zauważyli też, że ilość nikotyny – choć zgodna z normą – waha się znacznie: od 0,28 mg do 0,61 mg w papierosie. Oznacza to, że u niektórych producentów jest jej dwa razy więcej niż u innych.
- Nikotyna nie jest jednak najgroźniejszą substancją w papierosach. Ona po prostu uzależnia. – mówi Beltrán. – Spośród około trzech tysięcy substancji składających się na papierosy jest wiele bardziej szkodliwych niż ona, np. cyjanowodór,1,3-Butadien, niektóre aldehydy, nitrozoaminy i fenole – dodaje.
Stworzyli katalizatory
Żeby zmniejszyć ilość toksycznych związków chemicznych w papierosach, badaczom udało się także opracować kilka katalizatorów. Jeden z nich, Al-MCM-41, redukuje ilość tlenku węgla o 23 proc. i nikotyny o ponad 40 proc.
- Struktura tego materiału, na który składają się m.in. tritlenki diglinu, pozwala na tworzenie się „jam”, w których długi łańcuch pewnych związków chemicznych zostaje zatrzymany – mówi Beltrán.
Badaczka jednocześnie zaznacza, że smak papierosów, w których zastosowano katalizatory, prawie nie różni się od zwykłych papierosów. Kilka koncernów tytoniowych, jak podkreśla badaczka, wyraziło zainteresowanie tym produktem.
Źródło: Losy Ziemi
Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą
William "Bill" Cooper
Re: Palenie tytoniu a zdrowie
Że papierosy szkodzą - wiem. A nawet nikt tego nie ukrywa, MInisterstwo nawet dba o dobra informację. Ale.... spodziewam się, że powietrze, którym oddycha i woda, którą piję będzie zdrowa i czysta...ale tego nikt mi nie zagwarantuje...niestety.
"Po owocach lędźwi jego Go poznacie, a po długości kija swego ocenian będzie"
Re: Palenie tytoniu a zdrowie
anniczka napisał:
Prawdą jest, że rzeczywiście nie wiemy co jest tak naprawdę złe dla naszego zdrowia.
Nie przejmuj się. Prawda jest taka, że większość z nas tego nie wie. Co najwyżej możemy domniemać na skutek obserwacji własnej.
Byłoby wspaniale gdyby ośrodki badawcze rzetelnie testowały skutki oddziaływań pewnych substancji na organizm. Niestety, opinia jest zależna od tego kto więcej zapłaci.
Nie mniej można się domyślać, że palenie tytoniu nie sprzyja zdrowiu, dlatego super, że nie palisz, ale... czy uznanie, że "papierosy są złe" jest na pewno ok? Nie paliłaś, nie byłaś uzależniona więc nie możesz spojrzeć na to z punktu widzenia palacza
Chodzi mi o to byś inaczej podchodziła do osób młodych i tym zdecydowanie i z pełną stanowczością wręcz "obrzydzała" palenie, a inaczej do ludzi już uzależnionych. Ten topik ma za zadanie wskazać z jednej strony szkodliwość palenia, a z drugiej trudność zerwania z nałogiem
Obiektywnie, bez demonizowania i wybielania.
Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą
William "Bill" Cooper
Re: Palenie tytoniu a zdrowie
Jako wieloletni palacz znam temat zdrowotny połączony z paleniem tytoniu na wylot. Miejsce, w którym dowiedziałem się najwięcej, zanim rzuciłem, to http://www.portalmedyczny.co/ i stamtąd też dostałem bodziec do definitywnego rzucenia palenia.
Re: Palenie tytoniu a zdrowie
paliłem 5 lat, nie jest długo, ale byłem uzałeżniony. rzuciłem palić 2 lata temu i jestem dumny z siebie. za ten czas żadnego papirosa. kupowałem kiedyś w aptece plastry nikotynowe, bardzo mi pomogali. polecam. można sprawdzić czy maja w Ziko.
https://www.rabato.com/pl/ziko
- Strona główna
- » Nauka i Technika
- » Zdrowie i Medycyna
- » Palenie tytoniu a zdrowie
Informacje forum
Legenda Forum:
- wątek
- Nowy
- Zamknięty
- Przyklejony
- Aktywny
- Nowy/Aktywny
- Nowy/Zamknięty
- Nowy przyklejony
- Zamknięty/Aktywny
- Aktywny/Przyklejony
- Przyklejony / Zamknięty
- Przyklejony/Aktywny/Zamknięty