Chomik Furiatto

Pomocne ćwiczenia

Pomocne ćwiczenia

Koncentracja


Kto chce działać za pomocą myśli, ten musi nauczyć się bystro i głęboko myśleć; musi wykształcić zdolność wytrwania przy określonej myśli, a wszelkie inne wyobrażenia, które nie są z myślą przewodnią w żadnej łączności, wykluczyć, to znaczy - w chwili pojawienia się - stłumić je natychmiast.
Gdzie kieruje się uwaga, tam płynie energia.

Przykucie uwagi, a co za tym idzie - koncentracja myśli obok oczyszczenia (JAMA) jest najważniejszą umiejętnością na drodze rozwoju duchowego. Ale nie tylko. Jest także nieodzowne w życiu codziennym, w nauce, pracy czy najprostszych czynnościach. Biegnące i rozpierzchłe myśli należy uwiązać i zogniskować!

Brak umiejętności koncentracji jest przyczyną roztargnienia, zamyślania się czy braku umiejętności czytania ze zrozumieniem, a co za tym idzie - niezdolność do zrozumienia złożonych zagadnień, do prowadzenia dyskusji w określonym nurcie myśli, rozpraszanie wątku (offtop), itp.

Wyraz koncentracja oznacza jednocześnie, skupienie i zagłębienie. Koncentracja myśli wymaga bezwarunkowej wyłączności, przeważanie pewnej myśli, ideii lub ich toku, bezwzględnego wykluczenia wszelkich wrażeń zewnętrznych, zatopienia się i zupełnego zlania z powiązanym zadaniem. Na tym nastroju duchowym opiera się cała budowa doskonalenia duchowego, dlatego też postaram się szczegółowo to omówić.

Są 2 typy ćwiczeń. Przygotowujące do kontemplacji (umiejętność zachowania stanu biernego potrzebnego przy psychometrii czy jasnowidzeniu) oraz typowo koncentracyjne, które uczą nas opanowania strumienia myślowego w dowolnej sytuacji życiowej. Głównie skupię się na tej drugiej, gdyż jest najbardziej pożądana, a w życiu codziennym zapewni nam nieocenione korzyści.

Ćwiczenia w początkowym okresie czasu powinniśmy być wykonywane w miejscu spokojnym, oddalonym od zgiełku ulicznego, ruchu, hałasu, etc. Należy zapewnić sobie też bezwzględny spokój, tzn nikt w czasie ćwiczeń nie powinien nas niepokoić. W późniejszym czasie, gdy już zostaną wykształcone zdolności przykucia uwagi, należy je wykonywać właśnie w jak największym zgiełku i ruchu, gdyż tylko w takich warunkach wykształcimy w sobie zdolność tak silnego skupienia uwagi, że cały świat w chwili skupienia przestanie dla nas istnieć. Stajemy się nieczuli na jakiekolwiek bodźce.

To długotrwały proces, jednakże w pełni możliwy. Pierwsze niepowodzenia nie powinny nas zniechęcać. Ćwiczeń nie należy wykonywać, gdy jesteśmy senni, zmęczeni lub bezpośrednio po jedzeniu, które to także wywołuje senność. Ponadto należy przyzwyczaić się do bezwzględnej punktualności oraz systematyczności. Pojawienie się efektów zależy nawet od tego, czy ćwiczenia zaczynamy o tej samej porze. Siła przyzwyczajenia sprawia, że nasze ciało bardziej staje się podatne i uległe, a ćwiczenia staną się coraz bardziej skuteczne.

Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą

William "Bill" Cooper

N_one
Główny Bajkopisarz
ranks
useravatar
Offline
1360 Posty
Informacja o użytkowniku w postach
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Re: Pomocne ćwiczenia

Nim zajmiemy się kontrolą i koncentracją myśli, powinniśmy opanować "własną cielesność". W tym celu połóż obie ręce na krawędzi stołu, w taki sposób by wielki palec był zwrócony w dół,  a pozostałe palce znajdowały się na blacie. W tak wymuszonej pozycji postarajmy się wytrzymać jak najdłużej, np godzinę oglądając TV, czytając lub słuchając muzyki. Celem tego ćwiczenia jest opanowanie mimowolnych ruchów rąk, zabawy przedmiotami podczas, gdy nasza uwaga skupiona jest na innej czynności, np na czytaniu. Jeśli mamy zwyczaj wykonywać mimowolne ruchy nogami, np "podrygiwać", wypracujmy sobie inne ćwiczenie, które wymusi opanowanie tych, mimowolnych ruchów. Np krzyżując stopy lub stykając je wewnętrznymi krawędziami.

Podróż

To najbardziej popularne ćwiczenie, które nie tylko wspomaga koncentrację, ale także wizualizację niezbędną podczas uprawiania innych ćwiczeń. Każdy z nas odbył przynajmniej raz w życiu jakąś dłuższą podróż. Nie ma znaczenia jakim środkiem transportu. Pociąg, autobus, samolot, statek. Naszym zadaniem jest odbyć tą podróż raz jeszcze, ale tym razem w duchu, krok po kroku wyobrażając sobie wszystkie jej szczegóły.

Jednakże należy bezwarunkowo wystrzegać dopuszczenia innych myśli, które nie są bezpośrednio związane z przeżywaną podróżą, na co wiele osób, zwłaszcza początkujących zwraca zbyt małą uwagę. Gdy tylko taka myśl pojawi się w naszej głowie - bezwzględnie należy ją odrzucić! Wszystkie nasze myśli muszą być utrzymane tylko i wyłącznie w nurcie wizualizowanej podróży oraz okoliczności jej towarzyszących.

Prawdopodobnie  początkowo ćwiczenie się nie uda. Jednakże trzeba być cierpliwym i dołożyć starań, gdyż bardzo wiele zależy od tego właśnie ćwiczenia. Należy je powtarzać codziennie przez dwanaście do czternastu dni. Ćwiczenie to nie może trwać zbyt długo, dwadzieścia - trzydzieści minut jest w pełni wystarczające. Dlatego też zalecanym jest za każdym razem nastawiać budzik (np w telefonie komórkowym), który swym alarmem oznajmi koniec ćwiczenia.

Nie ma potrzeby w jednym ćwiczeniu odtworzenia całej podróży i na dźwięk alarmu powinno być natychmiast przerwane. Kolejny raz rozpoczynamy znów od początku, nie zaś tam, gdzie poprzednio przerwaliśmy. W każdym kolejnym ćwiczeniu naszą podróż odbywamy na nowo od początku przeżywając ją z coraz większą szczegółowością, aż obrazy staną się rzeczywiste i wyraźne.
           
Dopiero gdy odbędziemy całą podróż, bez ominięcia najmniejszych szczegółów, można przystąpić do kolejnych ćwiczeń wizualizacyjnych.

Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą

William "Bill" Cooper

N_one
Główny Bajkopisarz
ranks
useravatar
Offline
1360 Posty
Informacja o użytkowniku w postach
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Re: Pomocne ćwiczenia

Zdałem sobie teraz sprawę, że co chwilę robię coś z nogami (tupanie stopą, machanie nogą, skręcanie i przesuwanie nóg itd.) i rękami (co chwilę coś podrapać nieptorzebnie, przesunąć rękę, jedna ręką coś z drugą robi itd.) i ustami (przygryzanie ust etc). Wgl. zdałem sobie sprawę, że ja się bardzo słabo koncentruję.
Zapowiada się bardzo fajny temat, mi już to dużo pokazało z koncentracją.

Guest
Gość
useravatar
Offline
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Informacje forum

Statystyki:
 
Ilość wątków:
243
Ilość sond:
5
Ilość postów:
1919
Forum jest nieaktywne:
Użytkownicy:
 
Zarejestrowani:
210
Najnowszy:
uojohuripten
Zalogowani:
0
Goście:
233

Zalogowani: 
Nikt nie jest zalogowany.

Legenda Forum:

 wątek
 Nowy
 Zamknięty
 Przyklejony
 Aktywny
 Nowy/Aktywny
 Nowy/Zamknięty
 Nowy przyklejony
 Zamknięty/Aktywny
 Aktywny/Przyklejony
 Przyklejony / Zamknięty
 Przyklejony/Aktywny/Zamknięty