Chomik Furiatto

27 - Nakszatra

27 - Nakszatra

Nakshatra – Znaki Księżycowe


Wprowadzenie:

'"Czynności, które wykonujemy
to wir naszych działań z przeszłości
a rezultat ostateczny umiejscowiony jest
w naszej determinacji i wolnej woli.
"

PL

NAKSZATRY wykazują wiele podobieństwa do tego, co wiadomo z zachodniej astrologii lunarnej. Można powiedzieć, że astrologia hinduska tak czy owak jest lunarna z uwagi na 27 znaków księżycowych, które bardzo łatwo nałożyć na znaki solarne, gdyż mają wspólny początek. Wychodzi po 2 i ¼ Nakszatry na jeden znak solarny (Rasi). W tradycji astrologii wedyjskiej gwiazdy stałe i ich konstelacje (gwiezdnych interpretacji) odgrywają większą rolę niż w astrologii zachodniej.

* http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3d/RozetaSolarSymbol.svg/50px-RozetaSolarSymbol.svg.pnghttps://www.youtube.com/watch?v=TehjqWAg0oc

Weda, według tradycji hinduskiej, oznacza podstawową wiedzę i prawdę. Astrologia wedyjska to nie tylko nauka ale także filozofia oraz elementy religii gdzie jej cztery filary to: Prawdziwość (Satya), Litościwość (Kszama), Czystość (Śuddhi) ciała, zdrowia, w jedzeniu, myśleniu, mówieniu i Surowość obyczajów.
Wiedza o wpływie planet na nasze życie zawiera wytłumaczenie procesów zachodzących w ciele człowieka jak i we Wszechświecie. Astrologia jest zawarta w wiecznych pismach – Wedach. Kaala Purusha (Dusza Czasu, wcielony czas) posiada kończyny odnoszące się do 12-tu Znaków Zodiaku. Są nimi kolejno: głowa, twarz, ręce, serce, żołądek, biodra, brzuch, genitalia, uda, kolana, kostki i stopy. Najwyższa z wszystkich żywych istot - Bóg, Brahman ma nieskończenie wiele ekspansji, wcielił się także w 9 (Nava) planet by obdarzyć żywe istoty skutkami ich przeszłych działań. Bóg jest zwany Janardana (Dźanardana) co znaczy, że przyjął pomyślną formę planet by zniszczyć demony (asury, złe siły) i podtrzymać boskie istoty: Słońca - Rama, Księżyca - Kriszna, Marsa - Narasimha, Merkurego - Buddha, Jowisza - Vamana, Wenus - Parashurama, Saturna - Kurma (Żółw), Rahu - Varaha (Dzik) i Ketu - Ryby (Ryba).

Jyotisha, Dźyotisza, Astrologia nie jest fatalistyczna i nawet sam Brahma nie może powiedzieć dokładnie co się zdarzy.  Astrologia jest złożona z dwóch słów "astro" odnoszące się do badania ciał niebieskich i innych zjawisk oraz “logos" znaczące logiczne stosowanie podmiotu w laboratoryjnych warunkach, a także naukę, słowo, świat.

W astrologii wedyjskiej, słoneczny kalendarz składa się z dwunastu domów po 30 stopni i oczywiście całkowita długość wynosi 360 stopni. Nazwany jest Dwadas Aditya, dwunastoma znakami Słońca. Te znaki są stałe, w przeciwieństwie do używanych w zachodniej astrologii, chociaż nazwy i pozostałe znaczenia, natura, etc., są podobne. Faktycznie jest dwanaście domów, które rządzą różnymi dziedzinami życia a spośród nich 3, 6, 10 i 11 dom są nazwane Upachaya lub inaczej domami wzrostu. Sprawiają one, że człowiek odnosi sukces poprzez własne pragnienia i pracę nad sobą oraz ćwiczenie silnej woli. Można ująć to inaczej, mówiąc, że warunkami sukcesu jest nasze pragnienie i determinacja a nie czynniki zewnętrzne. W ten sposób, zakres możliwych do osiągnięci korzyści w naszym życiu wynosi około 33% i jeśli użyjemy własne talenty we właściwy sposób wartość ta stanowi naprawdę dużo.

Srimad Bhagavat Gita jest dyskusją pomiędzy Śri Kriszną a Jego żarliwym uczniem Ardżuną, który był kszatriją - wojownikiem. Wątpliwości Ardżuny dotyczyły tego, dlaczego musi walczyć w bitwie przeciw własnym krewnym i dlaczego Kryszna także nakłania go do tej czynności. Szósty dom w niektórych tłumaczeniach horoskopu wiążemy z wrogami i bitwami a ten jest kierowany wolną wolą osoby. Dlatego Bhagavan (Bóg, Mistrz) musiał wyjaśnić Ardżunie kwestie dotyczące wartości i walki o prawdę.Zodiak - Dwanaście Znaków Solarnych
(Zodiak Księżyca ma 27 znaków nazywanych też domami lub żonami Księżyca.)

Zodiakalny pas jest podzielony na dwanaście części słonecznych i każda część zawiera trzydzieści stopni w długości przestrzeni nazwanej znakami Zodiaku. W ten sposób znak jest jednym dwunastym podziału zodiakalnego okręgu: 12 znaków to 360 stopni. W tym okręgu planety przemierzają odległości po własnych orbitach i różnych odległościach od Ziemi.

 • Agni - Ogień: Baran, Lew, Strzelec
 • Prithiwi - Ziemia: Byk, Panna, Koziorożec
 • Waju - Powietrze: Bliźnięta, Waga, Wodnik
 • Apas - Woda: Rak, Skorpion, Ryby


Znaki Ognia i Powietrza reprezentują aktywną, apollińską energię męską. Znaki Wody i Ziemi reprezentują dionizyjską, bierną energię płci pięknej. Kolejne cztery żywioły w znakach solarnych dają tak zwany czwór-miesiąc, jedną trzecią roku, a w każdej takiej trzeciej części roku zaleca się kilkudniowe praktyki duchowe intensywnego typu. W religiach objawionych wypadają jakieś trzy większe święta w roku, co jest odbiciem tego astrologicznego, kosmicznego prawa czwór-żywiołu.


RASI – Zodiak Solarny

 1. Baran – Meśa
 2. Byk – Wrśabha
 3. Bliźnięta – Mithuna
 4. Rak – Karka/tha
 5. Lew – Simha (Sinha)
 6. Panna – Kanja (Kanyaa)
 7. Waga – Tula
 8. Skorpion (Niedźwiadek) – Wrśćika
 9. Strzelec – Dhanus
 10. Koziorożec – Makara
 11. Wodnik – Kumbha
 12. Ryby – Mina (Meena)Poszczególne znaki zodiaku, począwszy od równonocy wiosennej czyli znaku Barana, symbolizują kolejne etapy rozwoju człowieka. Ich znaczenie przedstawia się w formie archetypowych symboli, czyli opisując typowe sytuacje z życia ludzi, odpowiadające poszczególnym znakom. Symbolika archetypów zazwyczaj przedstawia treści zawarte w nieświadomości zbiorowej ludzi.

Planety ogniskują energię znaku, w którym przebywają - aspekty planet - odzwierciedlają również relacje energetyczne pomiędzy znakami zodiaku.

 • Trygon - 120°. Energie znaków tego samego żywiołu w pełni z sobą harmonizują.
 • Sekstyl - 60°. Fazy Wody i Ziemi oraz Powietrza i Ognia są komplementarne.
 • Kwadratura - 90°. Pogodzenie energii tych znaków jest możliwe, ale ich integracja wymaga wysiłku i czasu.

Energie znaków reprezentujących te same jakości wynoszą: 90° i 180° i są nieharmonijne.

Znaki dzielimy również na Kardynalne, Stałe i Zmienne. (JAKOŚCI)

 • Znaki Kardynalne: Baran, Rak, Waga i Koziorożec symbolizują działanie skierowane na cel.
 • Znaki Stałe: Byk, Lew, Skorpion i Wodnik stabilizują rzeczywistość.
 • Znaki Zmienne: Bliźnięta, Panna, Strzelec i Ryby posiadają umiejętności adaptacyjne i nastawione są na częste zmiany.


Przez te Znaki planety podróżują albo tranzytują z zachodu na wschód, przechodząc przez jeden znak do drugiego: od Barana do Ryb. Każdy znak posiada określony wpływ. Planety jako, że podróżują dookoła Zodiaku wywierają wpływ według swojej natury i pozycji w Zodiaku oraz według wzajemnych relacji. Chociaż według astrologii Zachodu jest dwanaście planet, mianowicie:
Słońce, Księżyc, Mars, Merkury, Jowisz, Wenus, Saturn, Rahu, Kethu, Uran, Neptun i Pluton, wedyjska astrologia przyjmuje tylko pierwszych dziewięć.  Każdy znak Zodiaku jest władany przez planetę która jest określona jako jego Władca.

Słońce i Księżyc posiadaj jeden znak: Lwa i Raka. Mars, Merkury, Jowisz, Wenus i Saturn dwa znaki. Rahu i Ketu to pozostałość po starożytnej wiedzy o istnieniu Urana i Neptuna, dwóch wielkich, acz niewidocznych gołym okiem planet Układu Słonecznego. Uran w zasadzie jest ledwie dostrzegalny, ale trzeba znać jego pozycję, żeby go czasem dostrzec. Weda uznaje zasadniczo wpływ jedynie planet widzialnych gołych okiem, a pozostałe pomija jako nieistotne.TITHI – DNI FAZY KSIĘŻYCA

Tithi to kolejne dni fazy księżyca od Nowiu Amavasya do Pełni Purnima i znów do Nowiu. Ezoteryka Wschodu ukazuje kolejne z 16 w sumie dni jako kolejne oblicza Bogini Śri Devi Lalita Himavanti. Tithi jest wedyjską datą kalendarza księżycowego i miarą odległości między Słońcem a Księżycem zaczynającą się od Pratipada gdzie łączą się w Amavasya, a kończy się w Poornima kiedy znajdują się naprzeciw o 180 stopni. Jest 15 Tithi w Śukla Paksha w pierwszej, przybierającej połowie miesiąca i 15 Tithi w drugiej odbierającej połowie Księżyca (Krishna Paksha). Każdy odcinek Tithi jest kątem 12 stopni, gdyż dzielimy 360 stopni na łącznie 30 faz. Tithi mają różną długość trwania, a to z uwagi na to, że Księżyc ten odcinek 12 stopni przebiega szybciej, gdy jest w peryhelium, a wolniej, gdy jest w aphelium orbity.


PRATIPAT – Dzień Pierwszy

Pierwsza połowa dnia jest pełna niepokoju, pozostałego po poprzedzającym nowiu lub pełni. W drugiej połowie pojawiają się nowe potencje nadchodzącej pakszy. Entuzjazm, optymizm, zachwyt, nadzieja i oczekiwanie to emocje towarzyszące pierwszemu tithi.  Ten dzień jest omenem nadchodzącego miesiąca. Warto obserwować jego przebieg.


DWITIYA

Pratipat jest dniem pomysłu, dwitiya wcielenia go w życie. Dobry dzień na interakcje społeczne i wszelkie działania. Rzeczy zainicjowane tego dnia będą pięknie rozwijać się. Kiedyś w tym dniu przeprowadzano koronację. Dziś możemy zawierać małżeństwo, wybierać zarząd, przyjmować chrzest, siać ziarno, zacząć podróż, przeprowadzić religijny rytuał. Urodzeni w dwitija będą wzrastać materialnie, wykazywać biegłość w społecznych konwenansach. Są najczęściej lubiani, aktywni i towarzyscy.


TRITIYA

Jedynka to Bóg, dwójka to kreatywna para wspólnie zmieniająca świat, a trójka utożsamiana jest z ich dzieckiem. Dziecko jest niepewne i niestabilne, trochę zagubione w otaczającym je świecie. Łagodnieją napięcia, człowiek staje się bardziej otwarty i wrażliwy. Szybciej traci równowagę, ale jest również bardziej kreatywny, dobrotliwy i wyrozumiały.


ĆATURTHI (Chaturti)

Wraz z dniem 9 i 14 stanowią najbardziej krytyczne dni miesiąca księżycowego. Powinno się unikać wszystkiego co może absorbować energie oraz co ma daleki i trudny cel. Ganeśa o słoniowej głowie jest patronem tego dnia. Jego zadaniem jest niszczyć wszystkie przeszkody na ścieżce człowieka.


PANĆAMI (Panchami)

Sanskrycka liczba pięć utożsamiana jest ze zręcznością, talentami, radością i seksem. Po ciężkim chaturdasi nadchodzi radosne panchami, barwne i pełne zabaw. Jest to dzień płodności i niewyczerpanych sił. Trochę w swoim nadmiarze zabawy podobny jest do pełni.


SHASHTI (Szaszti)

Dzień powrotu do codzienności. Po hucznym panchami człowiek odczuwa potrzebę zaprowadzenia porządku i równowagi, wysprzątania śmieci po wczorajszej zabawie. Zadaniem tego dnia jest poskromienie ciągłych pragnień niespokojnego umysłu. Wymaga to własnego wysiłku. Patronem tego dnia jest bóg wojny, Kartikeya, szukający ofiar wśród największych wrogów człowieka: pożądania, złości, chciwości, dumy, zazdrości i złudzenia.


SAPTAMI (Sapthami)

Dzień dobry na wszelkie przedsięwzięcia, produktywny i aktywny.  Jego patronem jest Słońce. Daje oświecenie, pomyślność i rozwój, ale również intensywne gorąco. Kreatywne siły warto wykorzystać na upiększanie świata.


ASHTAMI (Asztami) – Dzień ósmy – Pierwsza Kwadra

ósmy tithi jest kwadrą Księżyca. Ustawienie Słońca i Księżyca tworzy kąt 90 stopni. Siły przypływów i odpływów są minimalne. Następny groźny dzień przełomu. Dzień pełen niepokoju, niestabilny. Umysł jest spokojniejszy niż w inne dni, pozwala nam spojrzeć w głąb siebie i dostrzec prawdziwe oblicze.


NAVAMI

Dzień absorbujący naszą energię. Można podjąć działania, których celem jest zmiana i zaprowadzenie nowego porządku.


DASAMI

Po dwóch uciążliwych dniach pojawiają się nowe siły i chęć do pracy. To ona jest królową dasami. Gdy pracę poświęcimy światu i Bogu staniemy się godni, by otrzymać błogosławieństwa jedenastego księżycowego dnia. Wszystko co się dziś zacznie stawia swój los pod dobrą gwiazdą. Swym dzieciom dasami stawia zadanie służenia boskim prawom.


EKADAŚI

Jest to szczególny dzień. Tego dnia bramy do duchowości stoją szeroko otwarte i czekają na osoby, które chcą je przekroczyć. Bóg daje błogosławieństwa na rzeczy, które się dziś rozpoczynają, jednak szczególnie miły mu jest krok człowieka ku doskonałości. Poszcząc w dany tithi, osłabiamy jego negatywne potencje a podnosimy pozytywne. Wisznu, stwórca wszechrzeczy i utrzymujący porządek kosmiczny, jest patronem tego dnia. Jego imię Mukunda wskazuje, że to on obdarza człowieka wyzwoleniem.


DVADAŚI (Dwadaśi)

Ten dzień daje brak przywiązania i możliwość spojrzenia z boku na swe problemy.  Nie jest to zły dzień, ale nie nadaje się do spełnienia wielkich planów dotyczących tego świata.


TRAYODAŚI

Kama, indyjski bóg miłości, jest patronem tego dnia. Oznacza esencję i apogeum zmysłowości. Dzień ten spełnia każdą prośbę dotyczącą przyjemności i radości. Trayodasi jest pomyślny do wszystkich przedsięwzięć zgodnych z ludzkimi pragnieniami.


ĆATURDAŚI (Chaturdasi)

To święty dzień dla wyznawców Śiwy. Jest on jednym z głównych zarządców świata. Obsypany popiołami, zawsze pochłonięty medytacją. Ten dzień pokazuje człowiekowi wyższą drogę. Uczy jak żyć w świecie bez przywiązania do niego. Chaturdasi przygotowuje do zamknięcia starego okresu i rozpoczęcia nowego. Cisza przed jutrzejszą burzą.


PURNIMA (15 - Pournimasya)

To dzień pełni, Święto Bogini Lalita Himawanti Devi. Siła świetlna Księżyca osiąga punkt szczytowy, a wraz z nią emocje i uczucia. Ludzie stają się podnieceni, nadpobudliwi, funkcje systemu nerwowego ulegają zaburzeniu.  Życie wewnętrzne i zewnętrzne osiąga swój punkt szczytowy. Myśli i uczucia szaleją.

AMAVASYA (30)

Nów jest trzydziestym dniem w kalendarzu księżycowym i kończy cały miesiąc. Jest to Święto Boga Śiva. Światła Słońca i Księżyca spotykają się razem. W atmosferze panuje nastrój pełnego napięcia spokoju, ciszy i wyczerpania. To co dotąd wytrzymywało ostatkiem sił, kończy swój żywot. Ponieważ siła Księżyca, a zarazem umysłu jest słaba, można dokonywać cudów, gdy w życiu kieruje się intelektem (o ile nie jest on źle nakierowany).
DNI TYGODNIA – Liczone od Wschodu do Wschodu Słońca!

Doba wedyjska rozpoczyna się o wschodzie Słońca. Planeta dnia rządzi godziną od wschodu Słońca. Zatem pierwsza godzina dnia w niedzielę, to godzina, Hora Słońca, Surya. W poniedziałek pierwsza godzina dnia to czas kierowany przez Księżyc. Zawsze od planety rządzącej pierwszą godziną dnia liczy się planetarny wpływ w całej dobie, tak za dnia jak i przez noc, aż do kolejnego wschodu Słońca. (~ wschód = pełna doba - 24h)


~


Dni podzielono na 24 godzin, a każdy z siedmiu bogów miał czuwać na świecie w ciągu każdej godziny dnia, w ruchu obrotowym. Dzień został nazwany na cześć boga, który czuwał przy pierwszej godzinie doby. W sobotę, pierwszą godzinę pchał Saturn, więc została nazwana jego imieniem. Dla kolejnych godzin, sobotę obejrzało siedmiu bogów w rotacji w następujący sposób:

http://www.glenn.freehomepage.com/writings/Barrier/fig1.GIF


Powyżej, obraz do soboty.
W tym dniu Saturn czuwa przy pierwszej godzinie,
więc dzień nosi jego imię.
Druga godzina - czuwa (2) Jowisz,
trzeci (3) Mars i tak dalej.
  Obrót robią na dalszą
8, 15 i 22 godzinę soboty.
Następnie w 23, 24 i 25 godzinach
przybyli z rzędu (2) Jowisz, (3) Mars i (4) słońce.
25 godzina to pierwsza godzina następnego dnia,
który jest odpowiednio nazwany po przewodniczącej mu
planecie.. godzinie.. zasadniczo to(4),
zwanej odtąd ~ niedzielnną jutrzenką.
(której w matematycznym sensie, nie ma sensu dzielić )
((jedyna(1) bezskuteczna wartość dzieląca))http://www.glenn.freehomepage.com/writings/Barrier/fig2.GIF
http://www.glenn.freehomepage.com/writings/Barrier/
NIEDZIELA – Dzień Słońca - Surya

Jest to dzień Słońca, króla wszystkich planet. W kalendarzu wedyjskim siedmiodniowy cykl rozpoczyna się od niedzieli. Znamienne jest to, że człowiek Zachodu postawił dzień Słońca na końcu kalendarza. Można to tłumaczyć faktem, że Słońce odpowiada za siłę twórczą i pragnienie kształtowania świata, symbolizuje wiarę we własne siły, piękno życia i dążenie do materialnej doskonałości. Jest to ostateczny cel nowożytnej kultury.
We wschodniej filozofii jest to punkt wyjścia, a końcem jest obojętność, oddzielenie od materii i powrót do Boga symbolizowany przez Saturna i sobotę. Jest to dobry dzień do odnowienia sił twórczych. Niedziela następuje po ciężkim, absorbującym energie dniu - sobocie. Polska nazwa nie-dziela wskazuje na ograniczenie zajęć tego dnia.


PONIEDZIAŁEK

– Dzień Księżyca – ĆandraTego dnia króluje Księżyc. Odpowiada on za umysł, a wiec myśli, uczucia, tęsknoty, radości i cierpienia człowieka. Umysł jest zmienny i niepewny, często ma swoje kaprysy i zachcianki, taka jest też natura poniedziałku. W poniedziałek człowiek jest bardziej podatny na wpływy, a umysł bardziej niespokojny i ruchliwy niż w inne dni.


WTOREK – Dzień Marsa - Mangala

Tym dniem rządzi Mars w sanskrycie nazywany Mangal.  Można rozpocząć wszystkie zabiegi wymagające siły, odwagi, stanowczości.


ŚRODA – Dzień Merkurego – Budha, Tareya

Jest to dzień Merkurego, księcia obrotności i bystrości. Merkury odpowiada za intelekt i uczenie się – te czynności szczególnie współgrają z energiami środy.


CZWARTEK – Dzień Jowisza – Guru, Bryhaspati, Brhaspati

Patronem czwartku jest Jowisz, planeta obdarzająca wieloma błogosławieństwami, pełna mądrości i optymizmu.- Czwartek jest najlepszym ze wszystkich dni. Tego dnia głos intuicji jest silniejszy, a moce opiekuńcze aktywniejsze. Wszystko co zacznie się w czwartek będzie rosnąć i rozwijać się z korzyścią dla wszystkich.


PIĄTEK – Dzień Wenus – Śukra (Shukra)

Wenus, patronka tego dnia, obdarza wrażliwością, zmysłowością i skłonnością do zabawy.

- Dzień ten nie jest tak korzystny jak poprzedni. Oczywiście dla wielu osób cechy i błogosławieństwa Wenus są szczytem marzeń, jednak dla umysłu, skupionego na wydostaniu się z materii często stają się przeszkodą.


SOBOTA – Dzień Saturna – Śani (Shani)

Sobota i wtorek to najcięższe dni tygodnia. Cokolwiek rozpoczyna się w sobotę ma tendencję do przeciągania się w czasie. Najlepiej zacząć więc coś, co będzie miało długi przebieg. Zdobytego tego dnia przyjaciela mamy przez całe życie.http://www.glenn.freehomepage.com/writings/Barrier/fig3.GIF
kierując się od szybszego do wolnego;
należało by odwrócić kręt - od soboty(7)Horoskop w astrologii wedyjskiej ma kształt kwadratu i jest wyliczany dla siedmiu świętych planet od Słońca do Saturna i dwóch niewidzialnych planet księżycowych: Rahu i Ketu. Istotne są wyliczenia tak zwanej HORA – godzin planetarnych, których bieg rozpoczyna się o wschodzie Słońca! Tabela pokazuje bieg Horas w kolejności w jakiej przemierzają planety od wschodu słońca w sobotę, ale też w inne dni, bo kolejność pozostaje stała acz w dół od każdej rozpoczynającej planety i dalej od Saturna znowu w dół.

 • Saturn – Śani – rozpoczyna dzień w sobotę
 • Jowisz – Guru – rozpoczyna dzień w czwartek
 • Mars – Mangala – rozpoczyna dzień we wtorek
 • Słońce – Surya – rozpoczyna dzień w niedzielę
 • Wenus – Śukra – rozpoczyna dzień w piątek
 • Merkury – Budha – rozpoczyna dzień w środę
 • Księżyc – Ćandra – rozpoczyna dzień w poniedziałek


Dla prawidłowego ustalenia godziny planetarnej – Hory – potrzeba pamiętać, że zarówno dzień jak i noc dzieli się na 12 równych odcinków czasu. Oznacza to, że latem hora dzienna jest długa a hora nocna krótka, zaś zimą odwrotnie, bo 1/12 dnia to zimą ledwie 40 minut, zaś 1/12 nocy to i ponad 1,5 godziny zegarowej wypadnie. Bieg planet przykładowo w środę za dnia jest następujący: budha – ćandra – śani – guru – mangala – surya – śukra – budha – ćandra – śani – guru – mangala! Noc rozpoczyna kolejna planeta: surya i mamy kontynuację przez kolejnych 12 równych części nocy, a czwartek od wschodu słońca rozpoczyna znów planeta guru, czyli Jowisz.

Astrologia wedyjska podobnie jak współczesna indyjska nie bierze pod uwagę planet zewnętrznych, chociaż Uran (Urnah) prawdopodobnie był znany pradawnym mędrcom. Wyjaśnia się, iż wpływy obiektów niewidzialnych układają się w dwie siły znane jako Rahu i Ketu – odpowiednio Głowa Smoka i Ogon Smoka Niebieskiego. Są to węzły księżyca i ich wykorzystanie w astronomii jest ważne dla przewidywania zaćmień Słońca i Księżyca. Mimo, że nie posiadają masę i gęstość, są one traktowane jako planet w tym sensie, że mają one wpływ na ludzkie sprawy.

http://www.astromandir.com/kalsarp1.jpg          <------------>    Współcześnie analiza Rahu i Ketu ogranicza się

jednak zwykle do ich postaci węzłów księżycowych i modelach zachodniej astrologii w tym względzie, pomimo badania znaków ptolemejskich, (bez ujęcia postępującej precesji - wtf?) które z każdym dniem (począwszy od 3w ne) tracą na gęstości znaczeń w tych najstarszych literach gwiezdnych pangramów. Jednocześnie też uznawanie planet zewnętrznych poza Saturnem (Uran, Neptun, Pluton) daje ciekawe wnioski, często uzupełniając lub zwyczajnie rozbudzając ciekawość wyobraźni jako wiedza intuicyjna o planetach niedawno odkrytych więc i wciąż badanych.Bieg żywiołów – Tattwas – także liczony zawsze z rozpoczęciem wedyjskiej doby od wschodu słońca to przez kolejne 24 minuty po kolei:
eter (akaśa) – wiatr - ogień – woda – ziemia.

Pięć żywiołów po 24 minuty to daje dokładnie 2 godziny zegarowe. Cykl się znów powtarza, a każde kolejne dwie godziny są w ajurwedzie związane z innymi systemami czy narządami wewnętrznymi organizmu. Tradycyjna doba wedyjska podzielona jest na 30 godzin po 48 minut każda zwanych Muhurtami lub na 60 Tattwas właśnie (bo 2x24 minuty daje 48 minut).

We współczesnych Indiach astrolodzy nadają imiona nowonarodzonym dzieciom, zgodnie z pozycją Księżyca w horoskopie, aranżują małżeństwa, przypisują talizmany, kamienie, herby, święte mantry, by zrównoważyć negatywne oddziaływanie planet.


*http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3d/RozetaSolarSymbol.svg/50px-RozetaSolarSymbol.svg.pngNotatki z filmu


1. Ayanamsha – różnica w zastosowaniu zodiakuAstrologia zachodnia wykorzystuje zodiak tropikalny, który nie pokrywa się z gwiazdozbiorami i wyznaczany jest na podstawie punktów równonocy wiosennej i jesiennej oraz przesilenia letniego i zimowego. Astrologia wedyjska (Jyotish) stosuje zodiak syderyczny, zgodny z rzeczywistymi konstelacjami.

2. Chandra Rashi – podkreślenie roli Księżyca w JyotishW astrologii zachodniej "centrum" horoskopu jest Slońce, a jego pozycję zodiakalną określa się potocznie jako urodzenie pod danym znakiem zodiaku. W Indiach analogiczną rolę pełni położenie Księżyca – można powiedzieć, że astrologia wedyjska koncentruje się bardziej na Księżycu niż na Słońcu.

3. Nakszatry – domy KsiężycaW astrologii wedyjskiej, poza tradycyjnym podziałem na 12 znaków,  dzielimy zodiak także  na 27 mniejszych części, zwanych Nakszatrami. Pozycja Księżyca w nich jest jednym z najważniejszych elementów interpretacji. Ich znaczenie określa się jako bardziej subtelne, a zarazem bardziej fundamentalne niż 12 znaków zodiaku.

4. Dasha Gochara – techniki predykcyjneAstrologia zachodnia do prognozowania używa m. in. tranzytów i progresji. Astrologia Wedyjska stosuje tzw. dashas, czyli okresy planetarne, a także inny, skomplikowany system tranzytów, zwany Ashtaka Varga.

5. Drishti (dosł. widzieć, spojrzenie) – aspektyW Jyotish planety mają różną zdolność "widzenia", a znaki również są w stanie tworzyć aspekty, co w astrologii zachodniej nie występuje.

6. Yogas – układy planetW astrologii wedyjskiej bierze się pod uwagę znacznie więcej różnorodnych układów i kombinacji planet niż w astrologii zachodniej – są ich tysiące.

7. Grahas – planetyJyotish stosuje jedynie siedem widocznych planet (od Słońca do Saturna). Oprócz tego duże znaczenie mają Węzły Księżycowe, zwane Rahu i Ketu. Astrologia zachodnia uwzględnia również Urana, Neptuna i Plutona oraz asteroidy i planetoidy, których klasyczna astrologia wedyjska nie używa i nie pasują one do jej systemu władztw znaków.
8. Vargas – horoskopy harmoniczneSą one oparte na podziale matematycznym, na którego podstawie sporządza się odrębne wykresy horoskopów. Mają one wielkie znaczenie w astrologii wedyjskiej. Horoskop sporządzony według podziału na 9, czyli Navamsha, jest uważany za równie istotny co horoskop urodzeniowy. Zasada sporządzania Vargas jest niemal taka sama jak w przypadku zachodnich horoskopów harmonicznych, lecz niewielu astrologów zachodnich stosuje astrologię harmoniczną lub przypisuje jej tak ważną rolę jak astrolodzy wedyjscy.

9. Upaya – remedia karmiczneJednym z zadań astrologii wedyjskiej jest rozpoznawanie dobrej lub złej karmy. Gdy horoskop wskazuje na nadchodzący problem natury karmicznej, astrolog może zalecić różnego rodzaju metody zneutralizowania negatywnej karmy. Metody tego typu można również zastosować przy korzystnych oddziaływaniach, by je zintensyfikować. Takie podejście praktycznie nie istnieje w astrologii zachodniej.

10. Kundali – wykres horoskopuWspółczesna astrologia zachodnia stosuje wykresy kołowe. W Indiach horoskopy wykreśla się w kilku różnych formatach kwadratowych. Nie jest to wielka różnica, gdyż każdy z wymienionych typów wykresów można przekształcić w drugi bez wprowadzania zmian w samej metodzie. Ciekawe, że astrolodzy zachodni dopiero stosunkowo niedawno zaczęli stosować horoskopy w formie koła – jeszcze kilkaset lat temu Kepler rysował kwadratowe horoskopy bardzo podobne do wedyjskich.http://www.slownik-online.pl/kopalinski … 3609EC.php
http://www.himavanti.org/pl/c/astrologi … -nakszatra
http://www.himavanti.org/pl/c/astrologi … astrologii
http://www.glenn.freehomepage.com/writings/Barrier/

"Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch." Z.H.

wm
Adept
ranks
useravatar
Offline
106 Posty
Informacja o użytkowniku w postach
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Re: 27 - Nakszatra

Nakszatry jako pasma oddziaływań gwiazd stałych


Nakszatry to księżycowy zodiak w astrologii wedyjskiej, który wynika z podziału koła na 27 równych odcinków po 13°20' każdy. Wedyjczycy mają dwa rodzaje podziału zodiaku. Pierwszy jest zbliżony do naszego, gdzie koło dzieli się na 12 odcinków po 30°. Są różne sposoby wyznaczania początku zodiaku gwiazdowego, ale najpopularniejszy, zwany Lahiri, polega na wyznaczeniu pozycji gwiazdy Spica, która wg tego systemu wyznacza 0° Wagi. Drugim, bardzo ważnym systemem podziału znaków zodiaku są właśnie Nakszatry, gdzie głównie sprawdza się położenie Księżyca.

Z jednej strony system ten opiera się na podziale koła na  27 części, ale  też  każda z tych części przyporządkowana jest do jakiejś gwiazdy stałej. Np. Nakszatra Rohini przyporządkowana jest do pięknego czerwonego Aldebarana w gwiazdozbiorze Byka, w którego celuje z łuku Orion. Wg Wedyjczyków Księżyc w Rohini daje człowieka namiętnego, żarliwego, kochającego dzieci, sztukę i muzykę, który przejawia materialistyczne podejście do życia. Z kolei Nakszatra Szatabisza wyznaczana jest przez gwiazdę Fomalhaut, która w astrologii zachodnioeuropejskiej uważana jest za jedną z czterech gwiazd królewskich. Zapewne dlatego Nakszatra, w której znajdował się Księżyc w momencie narodzin danej osoby, nazywana jest jej "gwiazdą narodzin".

W  języku polskim jest jak dotąd bardzo niewiele informacji na ten temat. Pewną trudność stanowiło więc tłumaczenie nazw Nakszatr, gdyż nie ma pewności co do dokładności i trafności angielskiego przekładu, zwłaszcza że niektóre nazwy występują w kilku wersjach.

Znaki księżycowe zaczynają w tym samym punkcie co solarny znak Barana, Meśa. Biegną w tym samym kierunku, jednak dzielą Zodiak na 27 części, a nie na 12-cie jak zodiak słoneczny. W przybliżeniu dzieli się każdy znak solarny na 9 części, z czego łatwo wyznaczamy kolejne znaki księżycowe, które zajmują 4 części znaku solarnego. Aśvini zajmuje pierwsze 4 części, Bharni kolejne 4 części Barana. Krttika zajmuje 1-dną, ostatnią część Baran i 3-y części Byka (Vrshba) itd. Oto nazwy 27 Znaków Księżyca w Mitologi zwanych małżonkami Ćandra: Ashvini, Bharani, Krittika, Rohini, Mrigasira, Ardra, Punarvasu, Pushya, Aslesha, Magha, Purvaphalguni, Uttaraphalguni, Hasta, Chitra, Swati, Vishaka, Anuradha, Jyeshtha, Mula, Purvashadha, Uttarashadha, Shravana, Dhanishtha, Satabhishak, Purvabhadra, Uttarabhadra, Revati.


http://images66.fotosik.pl/448/12365d4d32781befgen.jpg

http://tamilandvedas.files.wordpress.com/2012/06/27-nakshatras.jpgZ nieba spogląda na nas mnóstwo gwiazd.
Wiele z nich ma swoje nazwy, znaczeniea,
jakie okryli dawni obserwatorzy.
Warto poznać swoją gwiazdę i
towarzyszącą jej opowieść.
..

W~Z

Baran

w I dekanacie znaku (21.03 do 30.03) patronuje gwiazda Algenib

w II dekanacie znaku (31.03 do 9.04) patronuje gwiazda Alpheratz

w III dekanacie znaku (10.04 do 19.04) patronuje gwiazda Al ReshaByk

w I dekanacie znaku (20.04 do 29.04) patronuje gwiazda Hamal

w II dekanacie znaku (30.04 do 10.05) patronuje gwiazda Menkar

w III dekanacie znaku (11.05 do 20.05) patronuje gwiazda Algol, zwana Głową MeduzyBliźnięta

w I dekanacie znaku (21.05 do 31.05) patronuje królewska gwiazda Aldebaran, zwana Okiem Byka

w II dekanacie znaku (1.06 do 10.06) patronuje gwiazda Rigel

w III dekanacie znaku (11.06 do 20.06) patronuje gwiazda BetelgueseRak

w I dekanacie znaku (21.06 do 1.07) patronuje gwiazda Alhena

w II dekanacie znaku (2.07 do 11.07) patronuje gwiazda Syriusz

w III dekanacie znaku (12.07 do 22.07) patronuje gwiazda PolluksLew

w I dekanacie znaku (23.07 do 1.08) patronują gwiazdy Asellus

w II dekanacie znaku (2.08 do 12.08) patronuje gwiazda Acubens, zwana Pazurami

w III dekanacie znaku (13.08 do 22.08) patronuje królewska gwiazda Regulus,
zwana Sercem Lwa lub Strażnikiem Północnego Nieba
Panna

w I dekanacie znaku (23.08 do 2.09) patronuje gwiazda Zosma

w II dekanacie znaku (3.09 do 12.09) patronuje gwiazda Denebola

w III dekanacie znaku (13.09 do 22.09) patronuje gwiazda Markeb.Waga

w I dekanacie znaku (23.09 do 2.10) patronuje gwiazda Vindemiatrix

w II dekanacie znaku (3.10 do 12.10) patronuje gwiazda Arcturus, zwana gwiazdą sztormu

w III dekanacie znaku (13.10 do 23.10) patronuje gwiazda Spica, zwana KłosemSkorpion

w I dekanacie znaku (24.10 do 2.11) patronuje gwiazda Acrux

w II dekanacie znaku (3.11 do 12.11) patronują gwiazda Zuben Eschemali
 
w III dekanacie znaku (13.11 do 21.11) patronuje gwiazda Agena
Strzelec

 w I dekanacie znaku (22.11 do 1.12)
patronuje królewska gwiazda Antares, zwana Sercem Skorpiona lub Strażnikiem Wschodniego Nieba


 w II dekanacie znaku (2.12 do 11.12) patronuje gwiazda Sabik.  .

  w III dekanacie znaku (12.11 do 21.12) patronuje gwiazda Aculeus, zwana Żądłem Skorpiona.Koziorożec

 w I dekanacie znaku (22.12 do 1.01) patronuje gwiazda Facje.

w II dekanacie znaku (2.01 do 10.01) patronuje gwiazda Rukbat.

w III dekanacie znaku (11.01 do 20.01) patronuje gwiazda Terebellum.Wodnik

 w I dekanacie znaku (21.01 do 31.01) patronuje gwiazda Altair, zwana Orłem

w II dekanacie znaku (1.02 do 10.02) patronuje gwiazda Sadalsuud, zwana Szczęściem Szczęśliwego.

w III dekanacie znaku (11.02 do 19.02) patronuje gwiazda Deneb Algedi.Ryby

 w I dekanacie znaku (20.02 do 29.02) patronuje gwiazda królewska gwiazda Fomalhaut.
Sprzyja im także gwiazda Deneb Aldige, z gwiazdozbioru Łabędzia.

w II dekanacie znaku (1.03 do 10.03) patronuje gwiazda Achernar

w III dekanacie znaku (11.03 do 20.03) patronuje gwiazda Markab. .
....uskrzydla też wybrona szturmu własnych artylerii.


z-w (ała)

"Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch." Z.H.

wm
Adept
ranks
useravatar
Offline
106 Posty
Informacja o użytkowniku w postach
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Re: 27 - Nakszatra

1. AŚVINI, AŚWINI - Nakszatra Ashvini, Kobyła – gw. Barana

symbol: głowa konia
władca: Węzeł Księżycowy Południowy | gwiazdy: β i γ Barana

Bóstwem tej konstelacji są Aświni - dwaj bracia, lekarze bogów. Reprezentują zapach, a w ciele dwie dziurki w nosie. Wiecznie młodzi, posiadają zdolność uzdrawiania. Tak rozpoczyna się podróż Księżyca. Dzień ten ma naturę porannego brzasku. Dysponuje potężną siłą, która wspomaga wszystkie przedsięwzięcia. Aświni jest początkiem nowego, nową siłą, nadzieją. Jest pełna piękna i estetyki. Jest lubiana, przebiegła, zręczna, gotowa do ofiar i poświęceń, lubi działać społecznie, niewinna, szybka, lekka, wesoła. Taki też jest ten dzień i urodzeni pod jego opieką. Planetą Aświni jest Ketu, a elementem powietrze.Swym dzieciom daje szczupłe, energiczne ciała, łagodne spojrzenie, szerokie oczy oraz lekkość w ruchach. Są wierne osobom, które je kochają, uparte w swych decyzjach, rozważne w działaniu, lubią porządek. Często mają tendencję do wyolbrzymiania swych problemów, co przysparza im zmartwień i niepokojów. Aświni daje dobre zdrowie z tendencją do bólów głowy, krwawienia z nosa, omdleń, nerwobóli, bezsenności i problemów żołądkowych. Osoby spod Aświni mogą być ekstrawaganckie, skąpe, skore do kłótni z rodzeństwem. Mężczyźni są przystojni, powszechnie lubiani, inteligentni i bogaci. Kobiety są czarujące, bystre w domowych czynnościach (i innych pracach, które wykonują), wierne mężowi i kochane przez niego. Dzień, który widzi o poranku konstelację Aświni jest pełen młodzieńczego entuzjazmu, siły i rozmachu, świeżości i dzikości. Dobry do wszelkich przedsięwzięć.


2. BHARANI, BHARNI - Nakszatra Bharani, Niosąca Życie – gw. Barana

symbol: wagina
władca: Wenus | gwiazdy: 35, 39 i 41 Barana

Właściciele Ksieżyca w Bharani nieraz przeżywają przeszkody i ograniczenia w życiu. Jest prawdopodobieństwo, że będą  mieć o to żal do losu i zazdrościć innym szczęścia. Mogą narażać innych na ucisk i ograniczenia albo walczyć o uwolnienie siebie i innych z ucisku. Są inteligentni i błyskotliwi, cenią to, co w życiu dobre i wyrafinowane, lecz mogą być fanatyczni w swoich przekonaniach, co spowoduje wiele wzlotów i upadków w życiu.

Bharani jest rządzona przez Yamę, Boga Śmierci. Posiada władzę aby pochwycić istotę przebywającą daleko od niego (shakti apabharani). Jego podstawa powyższa jest usunięciem życia z ciała. Jego podstawa poniższa jest drogą duszy do królestwa przodków. Do połączenia tych trzech czynników potrzebne są istoty niezbyt piękne, które przeniosą duszę do świata przyszłego. Bharani Nakshatra oznacza dotarcie do okresu życia w nowych warunkach. Pokazuje ruch duszy w dużej odległości od ciała. Yama kieruje duszę do astralnego samolotu, gdzie może doświadczyć on skutek jego karmy w obecnym życiu i przygotować się na życie przyszłe. Yama jest symbolem dyscypliny i ofiary. Jej siły utożsamiane są z pramatką życia. Ma ona dwa oblicza: dobrotliwa władczyni, wytworna i łagodna lub karząca, okrutna, bez litości postępująca z zasługującymi na karę. Które oblicze nam ukarze zależy tylko od nas. Królem tej konstelacji jest Jamaradża, władca śmierci oraz prawa i sprawiedliwości. Wzbudza przerażenie, wykrywa każdy fałsz, każde odstępstwo od drogi prawdy i uczciwości. W tym dniu często dochodzi do konfrontacji z nieprzyjemnymi skutkami przeszłych działań. Panującym elementem jest ogień, a planetą Wenus. Dzień zalicza się do wyrachowanych, logicznych, ukazuje człowiekowi prawdę bez okrywy iluzji. Lepiej tego dnia nie rozpoczynać nowych przedsięwzięć. Urodzeni pod wpływem Bharani są zdrowi, pełni witalności, kochają prawdę i nie tolerują kłamstwa, posiadają wielką charyzmę i zmysł do interesów, lecz również dużą kapryśność. Mają rzadkie włosy, szerokie czoło, ładne zęby i pociągłą twarz. Nie są za bardzo lubiani, choć nie krzywdzą bliźnich i posiadają czyste serce. Często bez ogródek wyrażają swe opinie, co przysparza im wielu wrogów. Nie potrafią działać wbrew sobie i przez drobne rzeczy niszczą związki z ludźmi. Gdy widzą swą winę lub oponent przychodzi ze złożonymi dłońmi natychmiast kończą walkę. Zdobywają dużo wiedzy i potrafią głęboko wejść w studiowany materiał. Współzawodniczą ze wszystkimi i lubią krytykować innych ustanawiając swą wyższość. Podporządkowanie się jest dla nich równoznaczne ze śmiercią. Życie ich jest pełne wzlotów i upadków, potrafią opiekować się innymi, lecz w życiu narzekają na brak stałych związków. Są taktowni, ambitni, kochliwi, lubią sport, zabawy i pokazy. Lepiej by unikali kontaktu z osobami urodzonymi w nakszatrach Rohini, Aślesza, Puszja, Ardra i Dżjeszta. Mogą cierpieć na bóle głowy, urazy mózgu, zapalenia opon mózgowych, gorączki, bezsenność. Panowie są stali, prawdomówni, raczej zdrowi i bogaci. Panie punktualne i godne zaufania, życie dostarcza im wszelkich komfortów, śmiałe, impulsywne, czasem nadmiernie entuzjastyczne. Same wychodzą naprzeciw okazjom, by spełnić swe pragnienia.


3. KRTTIKA, KRITTIKA - Nakszatra Krittika, Tnąca – Plejady gw. Byka

symbol: nóż
władca: Słońce | gwiazdy: Plejady

Osoby z Ksieżycem w nakszatrze Krittika są bystre, wnikliwe, sarkastyczne i krytyczne. Są też dumne, ambitne, zdeternimowane i skupione na osiąganiu celów. Mogą walczyć przeciw niesprawiedliwości oraz chronić innych. Są to ludzie wytrwali i uparci, lecz także agresywni, o ognistym temperamencie.

Jest to najdziksza z sióstr. Opisuje się ją jako zmysłową, silną, ambitną, wymagającą, waleczną, porywczą i kreatywną. Obracała się w najlepszych kręgach i otrzymała dobre wykształcenie. Nie można jej nie zauważyć, zawsze chce być w centrum i dominować. Jest boginią ognia, kapryśną, piękną, poszukującą nowych atrakcji. Bóstwem tego dnia jest Agni, a planetą Słońce. Nazwa Krittiki wywodzi się od Kartikeji, syna Śiwy, generała bogów i dosłownie oznacza ogień. Tego dnia lepiej nie zaczynać żadnych przedsięwzięć, chyba że będą one związane z naturą Krittiki. Działania wojenne, wyścigi konne, instalacja oświetlenia. Doskonały czas na przeprowadzanie agnihotry. Lepiej podejść do Krittiki z uwagą i ostrożnością, ale nie jest to z gruntu zły dzień. Krittika obdarza średnim wzrostem, dużym nosem, współczującymi oczyma, szerokimi ramionami i silną budową ciała. Osoby pod jej wpływem są inteligentne i zmienne. Szybko nudzą się i zmieniają swe zainteresowania. Potrafią dobrze doradzić, ale w swym życiu działają pod wpływem chwili. Nie zdobywają rozgłosu nieuczciwymi środkami, nie mają wygórowanych pragnień i potrafią znaleźć błędy we własnym działaniu. ### je optymizm i duma, praca i wysiłek to ich motto. Najczęściej swe dobra i pozycję wypracowują sami, wyjeżdżają z rodzinnego miejsca i nie dziedziczą dorobku rodziców. Choroby mogące je spotykać to gorączki, zapalenie opon mózgowych, bóle gardła i głowy, choroby skóry. Mężczyźni posiadają raczej dobre zdrowie, są energiczni i skłonni do dyskusji, lubią luksusy, są silni i sławni. Kobiety często są aroganckie i nie poddają się łatwo woli innych, mogą być skąpe, mieć skłonności do ciężkiej pracy i przejadania się.


4. ROHINI - Nakszatra Rohini – Czerwona – Aldebaran gw. Byka

symbol: powóz
władca: Księżyc | gwiazda: Aldebaran

Księżyc w Rohini wskazuje na osoby namiętne, uwodzicielskie, eleganckie, pociągające i charyzmatyczne. Lubią one dzieci, sztukę, muzykę, luksus i to, co wyrafinowane. Mogą jednak być snobistyczne, rozpieszczone, materialistyczne i zbyt krytyczne wobec tych, którzy wydają się nie dorastać do ich standardów.

Rohini jest rządzona przez Prajapatiego, ojca i twórcę życia. Jego władza to wzrost (shakti rohana). Jego podstawa powyższa jest rośliną a poniższa wodą. Skutek trzech to tworzenie. Nakshatra Rohini uwzględnia wzrost i tworzenie na wszystkich poziomach, nadając wielką urodzajność. Jednakże też wywołuje dozę zazdrości, ponieważ inni mogą stać się zazdrośni, że zyskujesz obfitość. Więc przez to może powiększyć pragnienie. Ale to jest tylko efektem ubocznym jej wielkiej pomyślności. Prajapati jest twórcą, który może nadać wszystko więc powinniśmy być ostrożni w manifestowaniu pragnień. Rohini w dosłownym tłumaczeniu znaczy czerwona krowa lub błyskawica. Jest najukochańszą żoną Księżyca, to przez nią wędruje on od nowiu do pełni. Rohini oznacza młodą dziewczynę, która właśnie dostała pierwszą miesiączkę. Jest najmilsza z 27 sióstr, ma wielkie czarujące oczy, jest mądra, zręczna, kochająca prawdę i ludzi, biegła w różnych sztukach. Dobry mówca, pełen jasności i siły przekonywania, bez zazdrości i o przyjemnych manierach. Zarzucić jej można tylko niestałość i zmienność serca. ### ją skłonność do podróży. Brahma jest bóstwem tego dnia, a planetą Księżyc. Dzień należy do stabilnych, można zacząć praktycznie wszystko. Posiada przedsiębiorcze zdolności, jest jasny i klarowny. Rozpoczęte dzisiaj działania przyniosą oczekiwany rezultat, który można długo utrzymać. Siły twórcze są świeże i radośnie oczekują na rozpoczęcie pracy. Można się dzisiaj ożenić, wprowadzić do nowego domu, kłaść fundamenty, obcinać włosy, rozpocząć naukę. Urodzeni w dniu Rohini są najczęściej wybitnymi ludźmi o ogromnej energii. Potrafią utrzymać dynamiczną energię we wszystkich warunkach życia. Są stabilni, ale nie jak dąb, raczej jak brzoza nachylająca się pod podmuchami wiatru. Jest to dzień, w którym narodził się Kryszna, wcielenie boga Wisznu. Rohini obdarza łagodnymi oczyma, przystojnym wyglądem, szerokimi ramionami. Osoby pod jej wpływem łatwo się gniewają i złość nie przechodzi im szybko, są niecierpliwi i uparci, ich decyzje trudno zmienić. Słowo jutro dla nich nie istnieje. Są zamknięci na opinie różne od własnej. Łatwo znajdują winę w innych i ciężko im utrzymać stałe cele. W działaniach kierują się bardziej sercem niż rozumem, dla osób, które kochają są w stanie zrobić wszystko. Gdy nauczą się kontrolować zmienny umysł osiągają sukces. Prowadzą raczej niezależne życie i pracę, często są społecznikami. Starają się być szczerzy i uczciwi w każdej pracy, ale brak im cierpliwości. Pragną opanować wszelkie umiejętności, a w czasie nauki zapominają o rytmie i systemie pracy. Ślepo wierzą innym, co przysparza im problemów. Mają bliski związek z matką i rodziną z jej strony. Są osobami o dobrych manierach, lubią muzykę, literaturę i płeć przeciwną, używają kwiecistego języka. Choroby im pisane to problemy z gardłem, przeziębienia, słaby wzrok, choroby nóg i stóp, apopleksje i choroby kobiece. Mężczyźni są prawdomówni, mają dużo synów i są dobrymi mówcami. Kobiety mają ładne atrakcyjne oczy i jasną cerę, wysokie maniery i gorący temperament, ich życie rodzinne należy na ogół do udanych.


5. MRGASIRA, MRIGAŚIRA - Mrigashīrsha – म्रृगशीर्षा – Głowa Jelenia

symbol: głowa jelenia
władca: Mars | gwiazdy λ, φ Oriona

Księżyc w Mrigashirsha wskazuje na osobę niespokojną i nerwową, wiecznie czegoś poszukujacą. Właściciele tak położonego Księżyca są delikatni, lagodni i mają pokojowe nastawienie. Są zmysłowi, romantyczni i mają rozwinięty instynkt opiekuńczy. ### ich wielka ciekawość, więc są dobrymi podróżnikami, badaczami i zbieraczami, a także mówcami.

Symbolem tej nakszatry jest głowa jelenia a ten jest symbolem Księżyca, zgodnie z mitologią indyjską gdzie cienie na Księżycu przedstawiają głowę jelenia. Ta pozycja sprawia, że narodziny są bardzo pomyślne i dają specjalną wrażliwość. Esencją Mrigasira są początki poszukiwań w świecie iluzji. Jeleń jest złotym zwierzakiem, którego wszyscy szukamy ale nigdy nie znajdujemy, co prowadzi do niezadowolenia z okoliczności w życiu. Zrozumienie wpływu Mrigasira na intelekt ułatwia mit o Tarze, która była żoną Brihaspatiego (Jowisza), wdała się ona w romans z Somą (Księżycem) i uciekła. Brihaspati zainterweniował, ona nie chciała wrócić, wybuchła wojna, zainterweniował Brahma (inżynier naszego wszechświata) Tara wróciła do Brihaspatiego ale w ciąży i powiła dziecko Somy, narodził się Budha (Merkury). Mrigasira reprezentuje narodziny budhi – intelektu, do powstania którego potrzebne jest zmieszanie boskich impulsów Tary z ziemskimi impulsami Księżyca, który sygnifikuje w całości umysł. Mrgasira dosłownie znaczy szukać, tropić, polować, badać, pytać. Mriga zawsze poszukuje prawdy, a w tym preferuje ciche i ostrożne podkradanie się. Ciekawska, łagodna i miła potrafi dopasować się do innych. Wydaje się trochę niedowierzająca i strachliwa. Posiada skłonności do mistycyzmu i nadmiernej wrażliwości. Nie toleruje nudy i kocha wszelką odmianę. Bóstwem tego dnia jest Księżyc, a planetą Mars. Dzień ten jest łagodny, miękki i pełen ciekawości. Nadaje się na gry, zabawy, tańce, śpiew, rozmowy i społeczne wymiany. Jest dobrą konstelacją, ale odradza się w tym dniu podejmowania pochopnych decyzji, gdyż widzimy wszystko zbyt łagodnie. Urodzeni tego dnia są wysocy i mają długie ramiona. Posiadają wątpiącą naturę, są podejrzliwi, lecz uczciwi w działaniach z innymi. Ludzie lubią z nimi współpracować. Mają dużo inicjatywy, trzeźwy umysł i szczerze wyrażają swą opinię. Chociaż na zewnątrz nie okazują tego, są raczej tchórzliwi i irytują się z byle powodu. Często napotykają problemy w pracy i kłopoty w małżeństwie. Choroby im pisane to złamania ramion, problemy narządów rozrodczych, bóle gardła, pleców i problemy żołądkowe. Mężczyźni są wytrzymali, są dobrymi mówcami, cierpią na kompleks niższości. Kobiety spotykają dużo szczęścia w życiu, są nieśmiałe, inteligentne i mają zmienną naturę.


6. ARIDRA, ARDRA - Ardra – आर्द्रा – Wilgotna

symbol: głowa
władca: Węzeł Księżycowy Północny | gwiazdy: Betelgeuse

Księżyc w nakszatrze Ardra wskazuje na osobę melancholijną, o destrukcyjnych impulsach, lecz także umiejącą tworzyć nowe rzeczy z tego co zniszczone  i odnawiać to, co stare. Ludzie z tą pozycją Księżyca są  chłodni, wyrachowani, uparci i kontrolujący, lecz potrafią być też silni, stabilni i współczujący.

Oznacza wilgotny, parny, zielony, soczysty, świeży, intensywny. Zadaniem tego dnia jest przemienienie zwierzęcych instynktów w ludzkie cechy jak współczucie, przyjaźń, pogoda ducha. ### się Ardra pewną dozą surowości, pierwotności oraz dzikości. Bóstwem tej konstelacji jest Śiwa, planetą Rahu, a żywiołem woda. Dzień Ardry to niepohamowane siły życiowe, dzikie i żywiołowe. Raczej ostry i pełen niebezpieczeństw. Lepiej zachować umiar i uwagę. Można rozpocząć dietę, poddać się operacji, zmienić zawód, czyli poprawić sytuacje wykorzystując drastyczne środki. Lepiej nie podróżować, nie zawierać małżeństwa, nie robić większych zakupów, nie podejmować ważnych decyzji. Działania wymagające subtelnych energii i wrażliwości lepiej przełożyć na inny dzień. Ludzie urodzeni pod tą konstelacją są silni fizycznie i mentalnie. Namiętni, religijni, waleczni, odpowiedzialni, czasem trochę leniwi i porywczy. Są odpowiedzialnymi, rzetelnymi pracownikami. Potrafią grać rolę duszy towarzystwa, mają duże poczucie humoru, intuicję i znają psychologię. Zdobywają wiedzę na wiele tematów, lecz nie odnoszą sukcesów na polu nauki. Najmniejsze problemy powodują mentalną agonię, lecz w trudnym czasie zachowują chłodną głowę. Szanują i rozważają zdanie innych, są pozbawieni egoizmu. Małżeństwo zawierają dość późno lub doświadczają miłosnych rozstań. Z rodzinnymi problemami nie wychodzą na zewnątrz. Mają słabe zdrowie, często nieuleczalne choroby (krążenie, astma, paraliż), mają tendencję do chorób gardła, uszu i dróg moczowych. Niebezpieczeństwo wypadków. Mężczyźni są aktywni, lubią towarzystwo cudzych żon, dobrzy mówcy, trochę egoistyczni, niewdzięczni, łatwo się denerwują. Kobiety mogą być okrutne, dumne, kłótliwe i grzeszne, ich małżeństwo jest pełne przeszkód. Osoby urodzone w Ardra nie powinny obcować z urodzonymi w Puszja, Magha, Uttara Phalguni, Uttara Aszadha, Abhidżit i Śrawana.


7. PUNARVASU, PUNARWASU - Nakszatra Punarvasu, Powrót Światła → Castor i Pollux gw. Bliźniąt → 16°–29°20'♋

Punarvasu – पुनर्वसु – Powrót Światła
symbol: łuk i kołczan
władca: Jowisz | gwiazdy: Castor i Pollux

Księżyc w Purnarvasu wskazuje na  osoby o dużej sile wewnętrznej, umiejące podnosić się po niepowodzeniach, religijne, o sklonnościach do filozofii i duchowości, sympatyczne, czarujące i zdolne do wybaczania. Są one idealistyczne, uczciwe i prawdomówne. Cenią rodzinę i dom.

Konstelacja ta ### się dostępem do płaszczyzny mistycznej. Poetycka, wrażliwa, o wysokich zdolnościach abstrakcyjnych. Udział w ziemskich wydarzeniach nie ma dla niej dużego znaczenia. Matka bogów Aditi jest bóstwem tego dnia, rządzącą planetą pomyślny Jowisz, a elementem powietrze. Punar znaczy ponownie, a wasu dobry, jaśniejący, stać. Jest to dzień na wskroś pomyślny, łagodny i miły. Można odpocząć od codziennych obowiązków. ### go ruchliwość – dobry do podróży, rozmów i pracy. Tego dnia myśli są swobodniejsze, można popuścić wodze wyobraźni. Lepiej nic nie pożyczać – ze względu na ruchliwość nie wiadomo gdzie trafi.Osoby urodzone w dniu, którego świt oglądał konstelację Punarwasu opisywane są jako łagodne, o dobrych manierach, cierpliwe, skore do pomocy. Trochę chorowite, podstępne, próżne, nastawione na słodkie życie i często związane z mylnymi poglądami. Życie takich ludzi często ulega dużym zmianom. Żyją w swoim urojonym świecie i nie są rozumiani przez bliźnich. ### ich wielka wiara w Boga i religię. Ciężko poznać ich myśli, tym bardziej, że często zmieniają zdanie. Prowadzą proste życie związane ze starą tradycją, mają ognisty temperament i nie lubią szkodzić innym. Pisane jest im wysokie wykształcenie i spotykają dobrych nauczycieli. Może nie zdobędą bogactw, ale z pewnością szacunek ludzi. Jako dzieci są posłuszni, często mają nieudane małżeństwo.Posiadają dobre zdrowie i silne trawienie. Mogą chorować na bronchit, bóle głowy, choroby oczu. Mężczyźni są bystrzy, inteligentni, uczciwi, mają doskonałą pamięć, dobrą rękę do biznesów i obawiają się kontaktów z kobietami. Są taktowni, lecz czasem używają ciężkich słów. Panie są atrakcyjne, mają komfortowe życie, są zadowolone z tego co otrzymują, lecz nie są zbyt inteligentne.Rama, bohater indyjskiego eposu Ramajany, urodził się właśnie w tej konstelacji.


8. PUSHYA, PUSZJA - Nakszatra Pushya, Karmiąca → gw. Raka → 29°20'♋–12°40'♌

Pushya – पुष्य – Karmiąca
symbol: symię krowy, lotos
władca: Saturn | gwiazdy: γ, δ i θ Raka

Osoby urodzone z Księżycem w Pushya  są  religijne, skłonne do pomocy, bezinteresowne, opiekuńcze, inteligentne, o dość tradycyjnym i konwencjonalnym podejściu do życia. Są zwykle zaradne życiowo i zamożne, ale potrafią pomagac i służyć innym, zwłaszcza osobom w trudnej sytuacji. Mogą jednak okazywać arogancję i wyższość wobec tych, którzy nie podzielają ich ideałów.

Puszja ma sławę najlepszej konstelacji. Gdy Księżyc w niej się znajduje może zneutralizować wszelkie zło. Brihaspati (Jowisz), najbardziej dobroczynna planeta jest bóstwem tego dnia. Saturn jest planetą, a elementem ogień. Puszja znaczy odżywiać i nazywana jest również Triszja (pomyślna, doskonała).Jest to lekki, przyjemny dzień pełen przychylnej sprawiedliwości. Cokolwiek się zacznie przyniesie korzyść, będzie rosło, pomnoży radości i okaże się pomyślne dla wszystkich. Urodzeni w Puszji ###ą się obowiązkowością, lojalnością, wdzięcznością i uczciwością. Potrafią by stabilni w swych przekonaniach i działaniach, mają silną intuicję. Są sprawiedliwi, szanowani i kochani przez ludzi. Potrafią zawsze odróżnić dobro od zła. Można im jedynie zarzucić przesadną drażliwość i nadwrażliwość. Budda wybrał ten dzień na swe pojawienie się. Tradycyjnie mówi się, że narodziny w pierwszej części tej konstelacji mogą sprowadzić nieszczęście na osobę, w drugiej na matkę, w trzeciej na ojca (własność lub zdrowie), a w czwartej na wuja ze strony matki. Dzieci Puszji czasami są hipokrytami i ich zewnętrzne zachowanie nie świadczy o ich wnętrzu. Oczekują szacunku nie szanując innych. Są ostrożni w budowaniu silnych związków i ciężko im osiągnąć konkluzje w jakichkolwiek przedsięwzięciach. Lubią dobrze się ubierać, a słodkie słowa są dla nich czymś najbardziej naturalnym. Potrafią kontynuować pomimo przeciwności i gdy się czemuś poświęcą, odnoszą sukces. Nawet gdy nie zdobędą wykształcenia potrafią dyskutować na każdy temat. W życiu dużo podróżują pozostając w rozłące z rodziną. Mają skłonności do chorób dróg oddechowych i trawiennych, egzem, żółtaczki. Mężczyźni są bogaci, mają dobrych synów. Są prawi, poważni i roztropni. Panie są spokojne, uczone, prowadzą szczęśliwe życie i dobrze się czują w wypełnianiu domowych obowiązków. Mają niski wzrost, są posłuszne starszym i zdolne do systematycznej pracy. Wstydliwość sprawia, że nie mówią o swym wnętrzu, przez co są źle rozumiane przez mężów. Ludzi spod Puszji nie powinni zawierać znajomości z osobami urodzonymi w Magha, Uttara Phalguni, Czitra, Dhanisztha, Śatabhisza.


9. AŚLESHA, ASHLESHA - Nakszatra Āshleshā, Obejmująca → gw. głowa Hydry → 12°40'–26°♌

Āshleshā – आश्लेषा – Obejmując
symbol: wąż
władca: Merkury | gwiazdy: głowa Hydry

Księżyc w Ashlesha wskazuje na osobę wnikliwą, poważną, uczuciową, hipnotyzującą, mądrą, skrytą i o wielkiej głębi wewnętrznej. Właściciel horoskopu jest ambitny, głęboko przekonany o swoich racjach, bardzo źle znosi krytykę i upokorzenie. Może być także chytry, przebiegły, kontrolujący i mściwy.

Oznacza ściskać, obejmować, połączenie, rozdwojenie, rozstanie. Naga - mistyczne węże są patronem tej konstelacji. Aśleszę ### odrobina okrucieństwa, trucizny i tajemniczości. Planetą konstelacji jest Merkury, a żywiołem woda. Dzień ten charakteryzuje się potencjalnym zagrożeniem. Lepiej uważać, gdyż łatwo ulec pozornemu blaskowi, który może okazać się fałszywy. Jeśli zebraliśmy wystarczająco dużo siły możemy stanąć twarzą w twarz z nieprzyjemnymi sprawami, które należy rozwiązać. Uwaga i rezerwa jest miło widziana. Osoby urodzone pod wpływem Aśleszy mają przenikliwe spojrzenie i są bardzo tajemnicze. Nikt nie wie skąd przyszły i dokąd zmierzają. Są dobrymi mówcami, ale nie wiadomo czy czynią to co mówią. Charakteryzują się raczej niestałością, a na ich ścieżce czeka trochę niepokojów. Nie okazują wdzięczności nawet rodzicom, ale zewnętrznie potrafią przekonać do swej szczerości. Lubią osiągać szczyty i błyszczeć, dlatego polityka to ich częste zajęcie. Są dobrymi i inteligentnymi zarządcami, nikomu ślepo nie wierzą i chętnie obcują z osobami uważającymi ich za lidera. Należą do wielkich szczęściarzy o gorącym temperamencie. W życiu mają dużo odpowiedzialności, często się trafia, że są najstarsi w rodzinie.Ludzie spod Aśleszy powinni uważać na żołądek, nogi i kolana. Mają tendencję do histerii i nerwic. Mężczyźni są bystrzy, silni i uczeni, potrafią imitować innych, mają ostry język, skłonności do krytykowania i zazdrości. Kobiety nie grzeszą urodą, są wstydliwe, moralne i łatwo zdobywają szacunek rodziny i otoczenia. Dobrze zajmują się domową administracją. Urodzeni w tej konstelacji nie powinni obcować z Prurwa Phalguni, Hasta, Swati, Śatabhisza, Purwa Bhadra.


10. MAGHA - Magha, Wielka → Regulus gw. Lwa → 26°♌–9°20'♍

Magha – मघा – Wielkasymbol:
tron królewski
władca: Węzeł Księżycowy Południowy | gwiazda: Regulus

Właściciel Księzyca w nakszatrze Magha jest szlachetny, ambitny i szczodry, ma zdolności przywódcze, dąży do władzy i bogactwa. Kieruje się silnie ugruntowanymi tradycyjnymi wartościami. Jest przyjacielski i ma optymistyczne podejscie do życia. Jest lojalny i dumny ze swojej rodziny i przodków. Może jednak być arogancki i za bardzo podkreslać swoją przynależność do elity.

Obdarzona jest wieloma wspaniałymi cechami: szlachetna, dzielna, pełna mocy (magha znaczy potężny), wielkoduszna, zawsze posiada cel, do którego dąży. Konstelacja ta dostarcza aż nadmiaru energii. Nie można przewidzieć co wydarzy się za chwilę, podobnie jak nie wiadomo kiedy wybuchnie wulkan. Pitri, czyli przodkowie są bóstwem Maghy, jej planetą jest mistyk i nauczyciel Ketu, a żywiołem ogień. To połączenie decyduje o raczej ciężkim nastroju dnia. Lepiej unikać sprzedaży i kupna czegokolwiek. Dzień konstelacji Magha jest pełen napięcia i strachu. Jego dzieci są urodzonymi przywódcami. Potrafią przenosić góry, ale często nie dbają o moralność i prawo. Słabością ich jest wielkie pragnienie bycia podziwianym i szanowanym. Potrafią dobrze ocenić wartość swych czynów i żądają za nie odpowiedniej nagrody. Są dumni, spokojni i piękni. Pełni fizycznej siły i wdzięku, obdarzeni szeroką szyją i włosami na ciele. Szanują starszych, są bogobojni, opanowują wiele nauk i zdobywają uznanie uczonych. Uwielbiają kulturalne wydarzenia i sztukę. Są systematyczni w swoich działaniach i nie lubią szkodzić innym. Mają gorący temperament, są pozbawieni egoizmu i potrafią działać dla idei. Często się bogacą, gdyż potrafią ciężko pracować i są prostolinijni w swych interesach. Powinni uważać na serce i wzrok, mogą mieć tendencje do bólów w plecach, kamieni w nerkach, omdleń. Panowie są dumni, pełni siły i energii, bogaci, entuzjastyczni, kochają kwiaty i zapachy. Panie są posłuszne rodzicom i pedantyczne w swym działaniu, prowadzą raczej bogate życie. Są przystojne, lubią się kłócić i rozdawać jałmużnę. Osoby spod Magha powinny unikać kontaktu z osobami urodzonymi w konstelacjach Uttara Phalguni, Czitra, Wiśakha, Uttara Bhadra, Rohini.


11. PURVA PHALGUNI - Purva Phalguni – पूर्व फाल्गुनी – Pierwsza Czerwona

symbol: przednie nogi łóżka, hamak, drzewo figowe
władca: Wenus | gwiazdy: δ i θ Lwa

Osoby z Księżycem w  Purva Phalguni są beztroskie, optymistyczne, atrakcyjne, zmysłowe, uczuciowe, towarzyskie, uprzejme, szczodre i lojalne. Są dobre w komunikacji międzyludzkiej i mają duży wpływ na innych. Reprezentują typ artysty i mają zrelaksowane podejście do życia, lecz mogą być leniwe i próżne. Bardzo ważne są dla nich związki i życie rodzinne.

Purva Phalguni w wedyjskim systemie jest rządzona przez Aryamana, Boga kontraktów i związków. Daje on władzę prokreacji (shakti prajanana). Jego podstawa powyższa jest żoną. Jego podstawa poniższa jest mężczyzną. Trzy razem powodują stworzenie płodu. Purva Phalguni powoduje związek i prokreację na wszystkich poziomach. Małżeństwo jest częścią stworzenia nowej rodziny albo porządku społecznego. Aryaman rządzi takim produktywnym nastawieniem jak również przymierzem w ogólnym sensie słowa.Purwa znaczy wcześniejsza, pierwsza, phala to owoc, a guna oznacza cechy. Konstelacja ta wykazuje duże podobieństwo do poprzedniej. Obdarza przywódczymi mocami, ale jest bardziej praktyczna. Jej zadaniem jest przenieść niebo na ziemię. Iśwara, czyli Najwyższy Władca jest bóstwem tej nakszatry, Wenus planetą, a ogień żywiołem. Dobry dzień do siewu i rozpoczęcia inicjatyw, które mają przynieść wymierny owoc. Dzień raczej ciężki, dla pieniędzy można zaprzedać swą duszę. Urodzeni w tej konstelacji są pełni energii, witalni, ciągle w ruchu, logiczni i ze zmysłem do interesów. Potrafią wcielać idee w życie i porządkować sprawy, za które się zabierają. Pisane jest im udane i materialnie zadowalające życie. Potrafią idee zamienić na materialne wartości. Lubią wolność i nigdy nie podejmują pracy wymagającej podporządkowania. Łatwo zdobywają sławę, uwielbiają podróże i mają zadatki na doskonałych mówców. Starają się być szczerzy i uczciwi, intuicyjnie rozumieją problemy innych. Uwielbienie prawdy przysparza im wrogów. Na ogół mają szczęśliwe życie małżeńskie. Urodzeni w Purwa Phalguni mają tendencje do chorób serca, nóg, lumbago, przechodzenia operacji. Mężczyźni są uczciwi, lubią słodycze i inne łakocie oraz towarzystwo płci przeciwnej. Skłonni do dobroczynności, trochę niestali, ludzie interesu. Panie mają kwiecistą mowę, lubią zabawy, są przystojne i zostają małżonkami dostojników. Mają wysokie mniemanie o sobie i często są trochę aroganckie.Ludzie ci powinni unikać kontaktów z osobami urodzonymi w konstelacjach Aślesza, Swati, Hasta i Mrigaśira.


12. UTTARA PHALGUNI - Uttar Phalguni – उत्तर फाल्गुनी – Druga Czerwona

symbol: cztery nogi łóżka, hamak
władca: Słońce | gwiazda: Denebola

Osoby z Księżycem w Uttar Phalguni są skłonne do pomocy, uprzejme, przyjazne, opiekuńcze, szczere i odważne. Mają stałe i konkretne podejście do życia. Potrzebują związków i więzi rodzinnych. Mają jednak skłonność do uporu, nadmiernej kontroli i uzależniania się od partnera.

Symbolem tej nakshatry są cztery nogi łóżka reprezentujące warstwy, w które „zawinięta” jest dusza: fizyczną, eteryczną, astralną i mentalną. Te warstwy oznaczają ewoluującą duszę podczas pobytu w Phalguni. Liczba cztery przedstawia także cztery kierunki rozwoju. Tą Nakszatrą rządzi Słońce. Oznacza władzę, moc, kreację i niesie ze sobą wiedzę o indywidualnej karmie.Uttara znaczy ostatnia faza. Jest to druga część konstelacji Phalguni. Energie, które w poprzednich dwóch nakszatrach były silnie związane z egoizmem, oczyszczają się tego dnia. Istotą tej nakszatry są przyjaźń, współczucie, gotowość pomocy. Arjama jest bóstwem, planetą Słońce, a żywiołem powietrze. Dzień stabilny i ze wszech miar pomyślny, szczególnie na zbieranie plonów wcześniejszych wysiłków. Dobry do rzeczy, które długo powinny utrzymać swą wartość, np. ożenek, zakupy, położenie kamienia węgielnego, początek leczenia, prace rolnicze. Nie należy pożyczać pieniędzy, gdyż trudno potem prosić się o ich zwrot.Urodzeni w Uttara Phalguni to osoby szczodrze obdarzane pomocą i chętnie ją rozdające. Inteligentni, lojalni, kochający prawdę. Posiadają zdolności organizacyjne i administracyjne. Cieszą się szacunkiem i sympatią całego otoczenia. Są wysokie, przy kości i mają wydatny nos. Prowadzą szczęśliwe życie, są poukładane i sumienne, posiadają inklinacje do religijności i cieszą się dobrą reputacją. Nie potrafią przyznać się do błędów, są niecierpliwe i nietolerancyjne, zawsze jednak pełne taktu. Mają niezależną naturę i gorący temperament. Chętnie podejmują odpowiedzialności i nie zmieniają łatwo swych decyzji. Są to ludzie urodzeni do pracy i osiągają dzięki niej wysokie pozycje. Najlepsze zawody dla nich to pisarze i nauczyciele. Mają udane małżeństwo i cieszą się raczej dobrym zdrowiem z tendencjami do chorób układu trawiennego i bólów gardła. Panowie są taktowni, inteligentni, prawdomówni, zdroworozsądkowi, o ostrym temperamencie i słabym apetycie. Panie posiadają spokojną i miłą naturę, nie trzymają długo złości i potrafią zadbać o dom. Są bogate, dobrze wykształcone i pobłogosławione komfortami. Ludzie ci powinni unikać kontaktu z osobami urodzonymi w Czitra, Wiśakha, Purwa Bhadra i Punarwasu.


13. HASTA - Hasta – हस्त – Dłoń

symbol: dłoń lub pięść
władca: Księżyc | gwiazdy: Gwiazdozbiór Kruka

Księżyc w nakszatrze Hasta wskazuje na osoby o zręcznych dłoniach, dobre w rzemiośle i sztuce, uzdrowicieli i masażystów. Ludzie ci są bystrzy, błyskotliwi, zabawni i obdarzeni poczuciem humoru. Są także dobrymi mówcami. Na początku życia mogą doświadczać trudów i ograniczeń, więc cenią rutynę i bezpieczeństwo. Mogą być też zachłanni i zaborczy.

Hasta jest rządzona przez Savitara, twórczą formę Słońca. Jej władzą jest zdolność aby coś czego szukamy i umieszczamy w naszych rękach pozyskać. Jej podstawa powyższa jest szukaniem zysku. Jej podstawa poniższa jest procesem zyskiwania. Trzy razem oznaczają zysk. Hasta daje zdolność do osiągnięcia celów w sposób kompletny i natychmiastowy. Takie cele są zwykle twórcze z natury. Savitar jest twórczą wolą, która buduje wszechświat z całym jego pięknem. Jego Stworzenie jest najcudowniejsze. Hasta znaczy ręka, wziąć w posiadanie, miara długości, rękopis, podanie ręki, wsparcie, pomoc. Surja jest archetypem tej konstelacji, władcą Księżyc, a powietrze żywiołem. Hasta to przyjemny, lekki dzień, wesoły i słodki. Dobry do wszelkich działań. Szczególnie poleca się czynności związane z edukacją, uzdrawianiem i pomocą charytatywną. Osoby urodzone w Hasta zdobywają mądrość i wykształcenie, są gotowe do pomocy i potrafią okazać wdzięczność. Zręczne, odważne i entuzjastyczne. Żyją w bogactwie, przyjaźnią się z mądrymi ludźmi, a swe wysiłki kierują ku doskonałości i wiedzy. Są wysokie i mają stosunkowo krótkie ręce. Są to ludzie o spokojnej naturze i magnetycznym uśmiechu, który przyciąga wszystkich. Łatwo zyskują uznanie i popularność, są skorzy do pomocy, w życiu spotykają dużo opozycji (mnóstwo wzlotów i upadków). Urażeni nie rezygnują z zemsty, ale często proszą o nią Boga. Zdyscyplinowani w pracy, dobrzy doradcy o wszechstronnej wiedzy. Pisane jest im udane pożycie małżeńskie. Choroby nękające ich to problemy z żołądkiem, wzrokiem i skórą. Mężczyźni mogą zostać dobrymi astrologami i przemysłowcami, są uczeni, ###ą się dużym entuzjazmem i wdzięcznością. Czasem są bezlitośni, bezwstydni i mają skłonności do kradzieży. Panie mają niestały umysł, atrakcyjny wygląd i skłonności do uzależnień.


14. ĆITRA, CHITRA - Chitra – चित्रा – Jasna

symbol: klejnot, perła
władca: Mars | gwiazda: Spica

Księżyc w nakszatrze Chitra wskazuje na wiele korzystnych okoliczności w życiu, charyzmę, wdzięk  i czar. Osoby tak urodzone lubią jaskrawe kolory, biżuterię i piękne przedmioty, mają skłonności artystyczne. Są też otwarte na sprawy duchowe, mają głęboką intuicję, są dobrymi rozmówcami i organizatorami.

Znaczy jasny, świecący, widoczny, wyborny, piękny, otwarty, śmiały, mieszanina kolorów. Patronem tej konstelacji jest Wiśwakarma, zręczny architekt bogów, planetą Mars, a żywiołem powietrze. Wiśwakarma obdarza zdolnością do kształtowania materii. Konstelacja pomyślna dla malarzy, pisarzy, rzeźbiarzy, architektów, muzyków i innych ludzi sztuki. Dzień raczej łagodny, ale również ognisty i pełen inspiracji. Dobry na wszelkie przyjemności, zabawy i sztukę. Nadaje się na przedsięwzięcia zakrojone na dużą skalę. Obdarza swe dzieci artystycznymi zdolnościami i zręcznością rzemieślniczą. Mają one wybitne wyczucie kształtu, formy i rodzaju tworzywa. Są ostrożne i przezorne, pragną żyć w harmonii z naturą. Z reguły mają piękne oczy i atrakcyjny wygląd. Odczuwają najmniejszą dysharmonię, podczas gdy inni nie dostrzegają tak subtelnych niuansów. Przeżywają boleśnie zły kontrast barw, zły ton, zagiętą fałdę sukni. Mają skłonności do pijaństwa, są odważni i trochę kłótliwi. Ludzie spod Czitry powinni uważać na przeziębienia, problemy skórne i dzikie zwierzęta. Mężczyźni mają piękne oczy, zgrabną sylwetkę i uwielbiają ornamenty. Kobiety są moralne, rozważne i kochane przez mężów.


15. SVATI, SWATI - Swaati – स्वाति – Miecz lub Niezależność

symbol: pęd rośliny, koral
władca: Węzeł Księżycowy Północny | gwiazda: Arcturus

Osoby z Księżycem w Swaati  są muzykalne i twórcze, mają zdolności artystyczne i dużą intuicję. Mają też smykałkę do biznesu i finansów. Ich ciekawość, elastyczność i zdolności komunikacyjne sprawiają, że szybko sie uczą. Mogą być nadwrażliwe i nieodporne, ale szybko dochodzą do siebie. Mogą też być zmienne, niepokojne i kapryśne.

Swati jest rządzona przez Vayu, Boga Wiatru. Daje władzę, by rozproszyć się jak wiatr (shakti pradhvamsa). Jego podstawa powyższa porusza się w różnych kierunkach. Jego podstawa poniższa jest zmianą formy. Skutek trzech jest transformacją. Swati Nakshatra powoduje, że rzeczy poruszają się. Może mieć niszczący skutek dopóki nie nauczymy się jak użyć ich, aby usunąć przeciwności. Wszystkie te symbole pochodzą zasadniczo z Wiatru, który ma zarówno uzdrawiające, jak i niszczące władze. W sanskrycie oznacza miecz. Swa to własny, osobisty, a ati wskazuje na coś lepszego, dużego. Miecz przecina więzy niewiedzy i tak nakszatra Swati daje inspirację, motywację i wiarę. Jej archetypem jest Waju, bóg wiatru i ruchu, planetą Rahu, a żywiołem ogień. Dzień ruchliwy, pełen niepokoju. Dobry na zabawy i kontakty towarzyskie. Można nawiązywać nowe znajomości, rozpoczynać edukację, wyprawić wesele. Lepiej nie sprzedawać rzeczy, które są drogie sercu, gdyż może ono przy nich pozostać. Hindusi mówią, że osoba urodzona w Swati jest bogobojna, ma dobre maniery, jest obowiązkowa, miłosierna i dobroczynna. Źle znosi fizyczny ból, działa wolno, ale w sposób przemyślany. Od dziecka ma skłonności do religii i mistyki. Lubi luksusy, jest trochę ekstrawagancka, wybuchowa.Ludzie spod Swati mogą cierpieć na choroby dróg moczowych, egzemy, bóle zębów. Mężczyźni są dystyngowani, skłonni do dobroczynności, opanowani, odpowiedzialni i bogobojni. Panie mają dobre maniery, dobrze radzą sobie w interesach i są skłonne do przestrzegania religijnych tradycji.


16. VAIŚAKHA, VAISHAKHA - Vishakha – विशाखा – Rozwidlona

symbol: łuk triumfalny, koło garncarskie
władca: Jowisz | gwiazdy α, β, γ i ι Wagi

Osoba z Księżycem w Vishakha jest zdeterminowana, zorientowana na cel, ambitna, skłonna do rywalizacji, zawzięta i stanowcza. Jest też wytrwała i cierpliwa, a przy tym błyskotliwa i inteligentna. Takie położenie Księżyca daje sympatyczny sposób bycia i zdolności komunikacyjne,  ale czasami też pewną szorstkość. Osoba zwykle osiąga sukces w dojrzałym wieku i może być zazdrosna o cudze sukcesy.

Vishakha jest rządzona przez Indrę i Agni, który reprezentuje władze gorąca i błyskawicy w Atmosferze. Daje władzę aby osiągnąć dużo i różnego rodzaju owoce w życiu (shakti vyapana). Jego podstawa powyższa jest orką albo uprawą. Jego podstawa poniższa jest żniwem. Trzy dają nam owoce żniw. Vishakha dostarcza wysiłku aby osiągnąć nasze cele, jak rolnik zaorywający pole. Nie daje natychmiastowych skutków ale być może większe zyski w dalszych terminach. Indra i Agni tutaj jest rolnictwem, bogiem pokazującym dojrzewający skutek gorąca, deszczu i sezonowych zmian. Oznacza gałąź (np. wiedzy). Pragnienia, chęci, ognistość są przypisywane tej konstelacji. Jest niecierpliwa, pełna temperamentu, zazdrosna i chciwa. Zawsze próbuje wybić się ponad innych. Dzięki tym cechom opiekuje się doskonale powierzonymi dobrami. Jest świetnym organizatorem, dzika i silna, nie boi się żadnej rozprawy. Kumara, bóg ognia, wojny i walki jest archetypem Wiśakhi, Jowisz jest jej planetą, a powietrze żywiołem. Niespokojny dzień, można spodziewać się walki. Gniewny i gorący. Nie warto zaczynać ważnych spraw, lepiej pozostać w domu. Lepiej zrezygnować z podróży i przedsięwzięć wymagających cierpliwości, łagodności i przezorności. Dzieci Wiśakhi są często niewdzięczne, ale bardzo utalentowane, mają wiarę w Boga i szerokie spojrzenie na świat. Mężczyźni są skąpi, uważni w mowie, mają ostry temperament. Panie są przystojne, trochę zazdrosne i są dobrymi mówcami. Urodzeni w tej konstelacji powinni uważać na nerki, skórę, przeziębienia i bóle głowy.


17. ANURADHA - Anuradha – अनुराधा – Uczeń Iskry Bożej

symbol: łuk triumfalny, lotos
władca: Saturn | gwiazdy: β, δ i π Skorpiona

Księżyc w Anuradha wskazuje na zrównoważone, zgodne związki i przyjaźnie. Właściciel horoskopu jest sklonny do współpracy, kochający i popularny, ma duże szanse na sukces życiowy. Jest dobrym przywódcą i organizatorem, skupionym na swoich celach, lecz także umiejącym się dzielić z innymi. Jest zmysłowy, lubi podróże i różnorodne doświadczenia. Jest wierny i oddany tym, których kocha, lecz może być skłonny do zazdrości i irytacji.

Dosłownie chwalić, wielbić, dawać, bogactwo. Miła i łagodnego usposobienia. Mitra (przyjaźń) jest bóstwem tej konstelacji, Saturn planetą, a ziemia żywiołem. Dzień przyjaźni, pełen kontaktów z miłymi ludźmi. Dobry na wszelkie przyjemności i zabawy. Nadaje się na początek podróży, małżeństwo, pielęgnowanie przyjaźni. Dzień pochwały, dobrze okazać wdzięczność i docenić starania innych.Ludzie w tej konstelacji są błogosławieni przez los. Bez starań otrzymują pomoc wielkich tego świata. Nie przejmują się budżetem, gdyż głęboko wierzą, że należą im się wszelkie komforty. Chętnie podróżują, kochają nowości i zmiany. Są czasem nieuczciwi i potrafią być okrutni. Los błogosławi ich komfortowymi pojazdami, w Indiach mówi się o nich, że jeżdżą na słoniu. Mężczyźni mają piękne włosy, są obowiązkowi w stosunku do rodziców i honorowani przez wielkich tego świata (Casanova urodził się w tej konstelacji). Panie lubią dobrze zjeść, często pozostają z dala od mężów, same również lubią podróże. Mogą mieć tendencje do chorób kobiecych, zatwardzeń, bólów gardła i problemów trawiennych.


18. JYESHTHA, DŹJESZTHA - Jyeshtha – ज्येष्ठा – Najstarsza

symbol: okrągły amulet, parasol, kolczyk
władca: Merkury | gwiazdy: α, σ i τ Skorpiona

Osoby z Księżycem w Jyeshtha mogą mieć silne poczucie własnej ważności i starszeństwa. Są one opiekuńcze, odpowiedzialne i szanowane przez swoją rodzinę. Są mądre, odważne, pomysłowe, mają dużą głębię duchową, intuicję,  a być może nawet zdolności paranormalne. Mogą doświadczyć w życiu biedy i trudności. Bywają skryte i mają skłonność do samotnictwa.

Jest najstarszą ze wszystkich sióstr. Zawsze chce przodować, jest pełna energii, dumna, samodzielna i skłonna do dramatycznych wystąpień. Budzi raczej respekt niż miłość. Lubi kłótnie i często uderza w raniący ton. Z drugiej strony ### ją odpowiedzialność, skłonność do pomagania innym oraz poczucie sprawiedliwości. Indra jest bóstwem tej konstelacji, Merkury jest jej planetą, a żywiołem ziemia.Raczej ostry i logiczny dzień. Dzień odpowiedzialności, którą trzeba podjąć lub stać się jej bardziej świadomym. Należy uważać, by nie doprowadzać do niepotrzebnych sporów. Gdy jednak na pewno wiemy, że prawo jest po naszej stronie, z korzyścią załatwimy nawet kłopotliwe sprawy. Urodzeni tego dnia są agresywni w swym gniewie, używają ostrych słów, są raczej biedni i mają tendencję do mówienia kłamstw. Są śmiali i pełni energii, raczej nie mają wielu przyjaciół. Potrafią żonglować słowami. Panie łatwo się złoszczą, są zadowolone z tego co otrzymują, skłonne do religijnych ceremonii. Dzieci Dżjeszty powinny uważać na bóle ramion, krwawienia, problemy jelitowe.


19. MULA, MOOLA - Mula – मूल – Korzeń

symbol: wiązka korzeni
władca: Węzeł Księżycowy Południowy | gwiazdy: ε, ζ, η, θ, ι, κ, λ, υ, μ i ν Skorpiona

Księżyc w Mula wskazuje na niestrudzonego poszukiwacza prawdy,  badacza i naukowca. Osoba taka jest bezpośrednia, żarliwa i szczera, sprytna i ambitna. Może jednak czuć się ograniczana i złapana w pułapkę przez okoliczności życiowe, przez co  ma poczucie żalu i urazy.  Może także doświadczać nieoczekiwanych zmian losu, także przykrych i bolesnych.

Znaczy korzeń, fundament, kraniec, praprzyczyna, pochodzenie. Mula chce zawsze poznać przyczynę, nie spocznie dopóki nie będzie zadowolona ze swych poszukiwań. Demoniczny Niruti jest archetypem, Ketu planetą, a woda żywiołem. Zasadniczy i chłodny dzień. Mogą otworzyć się stare rany, łatwo o wypadki. Cokolwiek się zacznie tego dnia, będzie się przedłużać. Lepiej unikać zakupów, pożyczek. Można położyć kamień węgielny, zawrzeć małżeństwo, leczyć choroby, pracować w polu. Urodzeni tego dnia nie dadzą się zadowolić połowicznie. Są dumni, zdyscyplinowani, inteligentni i stali. Często są dobrymi organizatorami i politykami. Jeśli uznają kogoś za oszusta, będą go bezwzględnie zwalczać. We wszystkich rozprawach pozostają zwycięzcy, dzięki sile swego umysłu. Sobie również nie okazują dużo pobłażliwości. Są dumni, bogaci, posiadają stały umysł, ostry temperament, nie lubią krewnych i kochają dyscyplinę. Kobiety są cierpliwe, wytrzymałe, mają do swej dyspozycji wszelkie luksusy (szczególnie dobrze narodzić się w 4 części tej nakszatry). Choroby na jakie mogą narzekać dzieci Mula to reumatyzm, lumbago, problemy z biodrami.


20. PUNARVASU, PURVA ASHADHA - Purva Ashadha – पूर्वाषाढ़ा – Niepokonana

symbol: kieł słonia, wachlarz; nazywana również: Wczesne Zwycięstwo
władca: Wenus | gwiazdy: δ i ε Strzelca

Księżyc w Purva Ashadha wskazuje na osoby dumne, niezależne i nieugięte, mające silny wpływ na innych i władzę nad nimi. Są ambitne, nieustraszone,  mają silną potrzebę rozwoju i pracy nad sobą. Mają głębokie emocje i filozoficzne podejście do życia, lecz mogą też łatwo się irytować, szukać zaczepki i mówić w sposób opryskliwy.

Konstelacja ta związana jest z pragnieniami dotyczącymi tymczasowej egzystencji. Codzienne drobne przyjemności i przyzwyczajenia, popęd, siła motywująca do dalszego działania to cechy Purwa Aszadhy. Zniekształca wizję świata czyniąc człowieka więźniem fizycznych potrzeb. Udaka - woda jest bóstwem i żywiołem, a Wenus jej planetą. Tego dnia podłość człowieka może się pojawić w całej swojej krasie. Przerażający i ciężki dzień, lepiej sprawy pozostawić swemu własnemu biegowi. Pozostanie biernym obserwatorem pozwoli uniknąć wplątania się w więzy tego świata.Człowiek urodzony w konstelacji Purwa Aszadha jest lojalny i jeśli gdzieś ulokuje swe uczucia, nie łatwo mu to zmienić. Pracuje społecznie, zna potrzeby bliźnich i często martwi się o swój byt. Ludzi ci są wysocy, dumni, kochają swą matkę i mają dobrą żonę. Prawdomówni, kochają podróże i mają bogatych przyjaciół. Są optymistami o szerokim i bardzo liberalnym spojrzeniu na świat. Panie są pobożne, bogate i mają dobrych mężów. Choroby pisane tej konstelacji to cukrzyca, lumbago, problemy z płucami i kolanami.


21. UTTARA ASHADA - Uttara Ashadha – उत्तराषाढ़ा – Późniejsze zwycięstwo

symbol: kieł słonia, małe łóżko; nazywana również: Późniejsza niepokonana
władca: Słońce | gwiazdy: ζ i σ Strzelca

Osoby z Księżycem w Uttara Ashadha sa wytrzymałe, niezłomne, cierpliwe, prawe i odpowiedzialne. Są uczciwe, szczere, oddane ideałom, ambitne i mają zdolności przywódcze. Zwykle odnoszą sukces w drugiej połowie życia.  Są bardzo wytrwałe i konsekwentne, lecz mogą być zbyt surowe, nieustepliwe i nieelastyczne.

Pragnienia tej konstelacji nieco się wysubtelniają; dotyczą wdzięczności, uznania, godności i pokoju. Moralność, wspólne działanie to temat tego dnia. Wiśwadewa, władca wszechświata jest bóstwem, Słońce planetą, a ziemia żywiołem. Stabilny i dobry dzień. Nadaje się na wzięcie inicjatywy w swe ręce, ustabilizowanie spraw. Myśli są jasne i logiczne, brak im surowości i przygnębienia. Dzień dobry do wielu przedsięwzięć. Ludzie z Księżycem w Uttara Aszadha są wdzięczni i skromni. Jako dzieci są ulubieńcami rodziców, często zostają duchownymi. Wytworni, mądrzy, tolerancyjni, lojalni przyjaciele, wysoko cenieni przez swoje otoczenie. W swym życiu przechodzą przez wiele wzlotów i upadków. Mają proporcjonalne ciało, są wysocy, a ich serca czyste. Często zajmują wysokie pozycje w swych społecznościach. Nie lubią jednak okazywać swojej wyższości, dlatego nawet ich ubiór jest prosty i skromny. Są szczerzy w postępowaniu z ludźmi, ale nie łatwowierni. Mogą narzekać na trawienie, bóle zębów i choroby dróg moczowych. Mężczyźni są religijni, mają wiele córek, skłonności do podróżowania. Są silni i muskularni, popularni i pokorni, szanują członków rodziny i dobrze wiedzą co jest dobre, a co złe. Kobiety są pokorne, wdzięczne, pobłogosławione dziećmi i dobrą rodziną. Urodzeni w tej konstelacji powinni unikać osób urodzonych w Dhanisztha, Purwa Aszadha, Rewati, Magha, Swati.


22. ŚRAVANA, ŚRAWANA, SHRAVANA - Shravana – श्रवण – Słuch

symbol: ucho lub trzy ślady stóp
władca: Księżyc | gwiazdy: α, β i γ Orła 

Osoby z Księżycem w Shravana są dobrymi słuchaczami, szybko się uczą, ciągle poszukuja nowej wiedzy i informacji. Są intelektualistami, mogą być dobrymi nauczycielami i doradcami. Są również błyskotliwymi rozmówcami, lecz mogą też być nerwowi i skłonni do plotkarstwa. Interesuje ich przeszłość i własne pochodzenie. Dużo podróżują. Na początku życia mogą przeżywać kłopoty i rozczarowania.

Shravana jest rządzona przez Vishnu, tego, który utrzymuje wszystko. Jego władza to związek (shakti samhanana). Jego podstawa powyższa jest poszukiwaniem. Jego podstawa poniższa jest ścieżką. Skutek trzech jest związkiem wszystkich rzeczy. Shravana umożliwia nam połączenie ludzi razem przez podłączenie ich do odpowiednich ścieżek w życiu. To wymaga podatności i słuchania a kończy się zrozumieniem i pragnieniem. Vishnu trzema wielkimi krokami ogarnia cały wszechświat i łączy razem trzy światy: Ziemi, Eteru i Nieba łącząc w swym ciele wszystkie dusze.Oznacza słuchanie, ucho, usłyszane, wiedza, płynąć, rzeka. Mottem tej konstelacji jest przyjmowanie i słuchanie. Wisznu, wszechprzenikający, jest opiekunem Śrawany, planetą jest delikatny Księżyc, a żywiołem ziemia. Dzień ten otwiera bramy niebios. Dobrze posłuchać co inni mają do powiedzenia. Zmysł słuchu i przyjmowania informacji jest szczególnie wrażliwy. Dzień pełen ruchu, dobry do podróży i kontaktów towarzyskich. Ludzie urodzeni tego dnia są dobrymi słuchaczami. Uczą się szybko i z entuzjazmem, zostając ekspertami w zgłębianych tematach. Są bardzo wrażliwi na wszelkie dysonanse. Są dobrymi administratorami i cenionymi pracownikami. Zdobywają sławę, są kochani przez płeć przeciwną, lubią perfumy i są doskonałymi dżentelmenami. Mają słodką naturę, lubią astrologię i są bogobojni. Panie mają ogólną ogładę i doskonale wiedzą co dzieje się w ich otoczeniu. Są znane ze wspaniałych zalet i dobrych uczynków. Skóra, żołądek i serce to organy mogące przysparzać problemów dzieciom Śrawany.


23. DHANISHTA - Dhanishta – श्रविष्ठा – Najbogatsza

symbol: bęben lub flet
władca: Mars | gwiazdy: α do δ Delfina

Księżyc w Dhanishtha wskazuje na osoby obdarzone bogactwem materialnym. Potrzebują one sławy i uznania, są dobrymi przywódcami, lecz mogą być chciwe i zaabsorbowane sobą. Są muzykalne, dobrze tańczą i lubią podróżować. Mogą doświadczać problemów małżeńskich.

Dhaniszta - CAŁKOWICIE BOGATY od Dhani – Bogaty, Ishta – Całkowity. Dhaniszta posiada błogosławieństwo bogactwa na wszystkich poziomach. To bogactwo nie przychodzi Dhanishta szybko i łatwo, wymaga bezinteresownej i ciężkiej pracy, wyzbycia się własnego EGO, pełnego współczucia i idealizmu działania dla ogólnego dobra. Reprezentuje w ten sposób oczyszczoną duszę, która słyszy boską muzykę. Dhaniszta której władcą jest Mars, posiada symbol Lwicy, bębna i fletu. Flet i bęben sugeruje podawanie rytmu innym, dzięki czemu mogą oni śpiewać lub grać. Zarówno flet jak i bęben są puste wewnątrz, co wskazuje pustkę wewnątrz Dhaniszta do czasu póki nie znajdzie się idea do jej spełnienia. Esencją dążenia Dhaniszta jest dharma – duchowość i wiedza. Mars jako planeta szczególnie upodobał sobie tę konstelację. Tu znajduje godne siebie napięcia. Wasu - uosobienia sił natury są bóstwem tego dnia, a żywiołem ziemia. Dzień pełen ruchu i społecznego bogactwa (Dhanisztha znaczy mieszkająca w bogactwie). Trochę niespokojny i nerwowy. Jak rozporządzać bogactwem, pieniędzmi, siłami i rozumem to temat tego dnia. Dzień nadaje się szczególnie na podróże w interesach, transakcje, zawieranie umów, zakupy.Urodzeni pod wpływem tej konstelacji są niezależni i nieustraszeni. Lubią działać społecznie, są szlachetni i radośni. Łatwo wierzą ludziom i są cenieni zarówno przez mędrców jak i możnych. Szlachetni, mają wysokie mniemanie o sobie, kochają muzykę i są poważani przez starszych. Trochę kłótliwi, o ostrym charakterze. Panie zwiększają bogactwa swojej rodziny, są cierpliwe, skłonne do dobroczynności i uzdolnione muzycznie. Mogą chorować na przeziębienia, ciśnienie krwi, drogi oddechowe, omdlenia, niedomagania trawienne.


24. ŚATABHISHAK, ŚATABHISHA - Shatabhisha – शतभिषा – Stu Uzdrowicieli

symbol: pusty okrąg, tysiąc kwaitów lub gwiazd
władca: Węzeł Księżycowy Północny | gwiazdy: γ Wodnika

Księżyc w Shatabhisha wskazuje na osoby o skłonności do mistycyzmu i medytacji, na lekarzy i  uzdrowicieli,  naukowców i wizjonerów. Jednak osoby te mogą być skryte, skłonne do izolowania się i depresji, poddające się zmiennym nastrojom, zawzięte i uparte. Przez to możliwe są problemy w małżeństwie i związkach.

Oznacza sto (śata) strachów lub gwiazd (bhisza). Dzień ten jest w pełni świadomy niebezpieczeństw światowej egzystencji. Strach ten nie paraliżuje, lecz pomaga we właściwym podejściu do życia. Czyni ludzi troskliwymi i ostrożnymi, pełnymi rozwagi. Waruna bóstwo deszczów i mórz jest władcą tej konstelacji, Rahu planetą, a żywiołem powietrze, obdarzające Śatabhiszę ruchliwą naturą.Dzień ### się niespokojną, mentalną energią. Nie należy do złych dni, ale nie jest też jednoznacznie dobry. Lepiej unikać większych przedsięwzięć, gdyż w przyszłości mogą przynieść troski. Wszystko co nastraja nas przyjaźnie, łagodnie i pozwala zapomnieć o lękach jest mile widziane.Urodzeni tego dnia uchodzą za sędziów bezkompromisowo kochających prawdę. Chcą przynieść światu szczęście. Kochają swą niezależność, nie poddają się przeciwnościom, odważni, pełni taktu, gotowi do ofiar i łagodni, choć czasem potrafią podnieść głos. Są kochani przez poddanych, taktowni, lecz o ostrym języku. Trochę leniwi i skorzy do gniewu. Panie pokonują swych wrogów, są szczere, odważne i nie lubią, gdy ktoś próbuje je kontrolować. Dzieci Śatabhiszy mogą mieć niedomagania serca, artretyzm i problemy ze wzrokiem.


25. PURVA BHADRA, POORVA BHADRA - Purva Bhadrapada – पूर्वभाद्रपदा – Piękny Zachód

symbol: miecze, mężczyzna o dwóch twarzach, przednie nogi łoża śmierci
władca: Jowisz | gwiazdy: α i β Pegaza

Księżyc w  Purva Bhadrapada oznacza osobę pełną pasji i skłonną do zmian, a przy tym często popadającą w skrajności i nadmiernie sobie pobłażającą. Jest to idealista i nonkonformista, dobry mówca zdolny do wpłyuwania na innych, lecz może też być lękliwy, nerwowy, cyniczny i ekscentryczny. Życie właściciela horoskopu może być pełne trosk i problemów..

Jest to konstelacja porządku. Pragnie okiełznać buntowniczą ludzką naturę przy pomocy siły rozumu, inteligencji i dyscypliny. Charakteryzuje się zdrowiem, logiką, fizyczną czystością. Adżakapad jest bóstwem tej konstelacji, Jowisz planetą, a ogień żywiołem. Raczej twardy i ciężki dzień. Często przynosi wysiłek przekraczający możliwości człowieka. Odradza się rozpoczynania nowych przedsięwzięć. Wszystkie czynności służące pielęgnowaniu zdrowia i wewnętrznej harmonii są mile widziane w Purwa Bhadrze. Swe dzieci obdarza logiczną zdolnością myślenia, talentem matematycznym i zdrowiem. Twardo stoją na ziemi, lubią porządek. Są raczej smutni, łatwo pokonywani przez kobiety, choć dzięki nim dziedziczą majątek. Są dobrymi mówcami, zazdrośni, uczeni, raczej nie religijni. Lubią przyjaciół. Panie uzyskują dobre wykształcenie, kontrolują swych małżonków, są bogate i trochę skąpe. Choroby narządów intymnych, niskie ciśnienie i problemy ze wzrokiem to dolegliwości, na które powinni uważać.


26. UTTARA BHADRA - Uttara Bhādrapadā – उत्तरभाद्रपदा – Promień Światła

symbol: bliźnięta, wąż w wodzie, tylne nogi łoża śmierci
władca: Saturn | gwiazdy: γ Pegaza oraz α Andromedy

Księżyc w Uttara Bhadrapada wskazuje na osobę zdyscyplinowaną, umiejącą dobrze pisać i przemawiać. Właściciel horoskopu jest pogodny, szczodry, ma intuicję i głębokie wglądy w rzeczywistość, umie się poświęcać dla innych. Z reguły jest zamożny i może nawet oddziedziczyć spadek, a  jego życie rodzinne jest szczęśliwe. Może być jednak samotnikiem i mieć skłonność do lenistwa.

Jest bezinteresowna, współczująca, dobrotliwa i łagodna. Kamadhenu - krowa spełniająca wszystkie pragnienia jest archetypem tej konstelacji, Saturn jest planetą, a woda żywiołem. Dzień charakteryzuje się stabilną energią. Co się w nim zacznie, będzie trwało. Można rozpocząć nową pracę, wziąć ślub. Dobrze okazać bezinteresowną pomoc innym, współgra to idealnie z nastrojem dnia. Urodzeni pod jej patronatem spełniają się w dawaniu i wymianie. Są dobrotliwi, gotowi zawsze do pomocy, dobrze planują swą przyszłość. Charakteryzują się płodnością na różnych polach. Lubią dużo mówić, zdobywać wiedzę, są taktowni i nie mają sobie równych w argumentacji. Zawsze chcą pomagać biednym i inwalidom. Panie są bogate, pokonują swych wrogów i zachowują wierność mężowi. Próchnica, przeziębienia, reumatyzm, problemy żołądkowe to choroby, na jakie mogą cierpieć dzieci tej konstelacji.


27. REVATI, REWATI - Revati – रेवती – Bogata

symbol: ryby, bęben
władca: Merkury | gwiazdy: ζ Ryb

Księżyc w Revati wskazuje na osobę miłą, troskliwą, odpowiedzialną, towarzyską,  lubiącą opiekować się innymi i dbającą o ich dobre samopoczucie. Jest to człowiek pełen poświęcenia, twórczy, o skłonnościach duchowych i artystycznych. Rozczarowania w początkowym okresie życia uczą go współczucia i zdolności wybaczania. Mówi się, że taka osoba w następnym życiu odbierze karmiczną nagrodę za swoje działania.

Jest ostatnią konstelacją na drodze Księżyca. Uważa się, że łączy w sobie najmilsze cechy swych sióstr. Puszan bóstwo kwiatów jest jej władcą, planetą Merkury, a żywiołem woda. Miły, łagodny, stabilny i pełen kreatywności dzień. Przeciwności losu widziane są w łagodniejszym świetle. Dobry na kontakty towarzyskie i zabawy. Urodzeni pod Rewati posiadają promienną i charyzmatyczną osobowość, napotykają na swej drodze podziw i uznanie. Potrafią pobudzić innych do uśmiechu i miłości. Są mądrzy, bezinteresowni, ustępliwi i hojni. Łatwo wyrabiają sobie autorytet, zajmują odpowiedzialne stanowiska, są dobrymi doradcami, cenią sobie wolność i panicznie boją się jakiejkolwiek zależności. Są popularni, przystojni, bohaterscy, największą słabość mają do kobiet. Taktowni mówcy, nie pozostawiają miejsca na krytykę swej osoby. Panie są szanowane wszędzie ze względu na bogactwo, urodę i religijność. Choroby tej konstelacji to problemy żołądkowe, dolegliwości stóp, biegunki, kłopoty ze słuchem i zębami.

Fragmenty wykładów Mistrza Lalit' Mohan Baba Dżi na temat Dźjotisza (Jyotisha) - Astrologii Wedyjskiej

http://www.astrolabium.pl/astrologia/zodiak/nakszatry
http://www.himavanti.org/pl/c/astrologi … ksiezycowe

"Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch." Z.H.

wm
Adept
ranks
useravatar
Offline
106 Posty
Informacja o użytkowniku w postach
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Re: 27 - Nakszatra

PODSUMOWANIE:
Astrologia praktykowana aktualnie w Indiach jest nazywana astrologią indyjską, astrologią wedyjską lub Dżjotiszą (Jyotisha). Weda (Veda), prastara nauka indyjska, zajmuje się nie tylko sprawami duchowymi ale również medycyną, polityką, techniką, kulturą i astrologią. Nauki i techniki wedyjskie mają tradycję historyczną ponad 5-6 tysięcy lat i wywodzą się z Himalajów Indyjskich. Weda nazywana jest nauką światła, a z wiedzy wedyjskiej wiemy, że astronomiczna doba liczona jest zawsze od miejscowego wschodu Słońca. Nauka o Żywiołach, Tattwach też należy do astrologii wedyjskiej podobnie jak nauka o planetarnych godzinach dnia, tak zwanych Horach. W dawnej wedyjskiej astrologii bardzo ważne jest ustalenie żywiołu oraz planety dominującej w czasie urodzenia czy ważnego wydarzenia.

Znajomość fazy księżyca czy dokładniej dnia księżycowego, tak zwanego Tithi to także specyfika wedyjskiej astrologii. Tithi to w skrócie kształt fazy Księżyca z dokładnością do jednej doby podczas przybywania księżyca od Nowiu (Anawasja) i podczas ubywania Księżyca po Pełni (Purnima). Sam dzień Nowiu czy Pełni jest zawsze 15 Tithi odpowiedniej połówki drogi księżycowej. Dobowy przyrost czy ubywanie sierpa księżycowego w kolejnych dniach wyznacza liczbę fazową Księżyca, czyli Tithi – to tyle w przybliżeniu dla zapoznania z tą wedyjską ideą.

Dżjoti (ang. Jyoti) znaczy światło lub gwiazda. Dźjotisza jest to starożytna nauka ucząca jak czytać z układu planet i gwiazd na nieboskłonie. Cała astrologia czy raczej i astronomia wedyjska należy do tak zwanej Wedangi – członów czy składników Wedy. Dzięki niej możemy poznać siebie, swą przyszłość i przeszłość, dowiedzieć się jak pasują do siebie dwie osoby i na jakich polach mogą wystąpić między nimi konflikty. Dżjotisza może odpowiedzieć (praśnam) na każde pytanie biorąc pod uwagę dokładną datę jego powstania oraz podpowiada czas rozpoczęcia ważnych wydarzeń, by ich rezultat okazał się pomyślny. Od wieków wielcy królowie i politycy korzystali z astrologii w podejmowaniu decyzji dotyczących życia własnego i współpracowników. W starożytności głównie królom i książętom służyli astrologowie posiadając także wieże do obserwacji astronomicznych i pomiarów.

Za ojca współczesnej popularnej astrologii indyjskiej uważa się często starego mędrca Paraśara Muni. Paraśara żył 1500 lat przed erą chrześcijańską i był jednym z pierwszych astrologów wykonujących horoskopy urodzeniowe ludziom wszystkich kast. Specjalizował się w astrologii medycznej. Kopie jego manuskryptów znajdują się w Indiach. Paraśara jest również autorem pięknych ezoterycznych hymnów poświęconych Ryg Wedzie, które były mantrami na cześć bóstw planet. Innym ważnym astrologiem, żyjącym w tamtych czasach był Ranawira, który specjalizował się w astrologii porównawczej, kobiecej oraz psychologicznych aspektach astrologii. Astrologia wedyjska kładzie nacisk na psychologiczne poznawanie charakteru człowieka, ale ma także charakter bardzo prognostyczny, gdyż wskazuje dobre okresy w życiu, ostrzega przed niebezpieczeństwami.http://images70.fotosik.pl/537/c86c53b08d11d3c3gen.gif
http://www.glenn.freehomepage.com/writings/Barrier/


Dżjotisza kładzie główny nacisk na energię Księżyca (Ćandra), planetę osobistego szczęścia, satysfakcji i związków z otoczeniem, planetę ego. Zachodnia astrologia bazuje na Słońcu, astrologicznie, planecie związanej z naszą jaźnią, duszą. U nas osoba zapytana o znak zodiaku poda znak położenie Słońca, w Indiach znak położenia Księżyca. Analiza rozpoczyna się od planety najszybszej (Księżyc), a kończy na najwolniejszej (Saturn) z dodatkiem niewidzialnych Rahu i Ketu. Współcześnie w Indii bardzo duży jest wpływ zachodniej astrologii ptolemejskiej (Nirajana), a czysto wedyjska astrologia naukowa (Sajana) jest raczej mało spotykana w praktyce. Nirajana to opieranie się na znakach-gwiazdozbiorach z czasów Ptolemeusza, bez uwzględnienia faktu precesji, który uwzględnia naukowa Sajana.


http://images67.fotosik.pl/540/af079b8b42949fabgen.gif
www.glenn.freehomepage.com


Astrologia Indyjska współczesna różni się od astrologii zachodniej m. in. tym, że używa zodiaku stałego gwiazdowego (syderycznego, nirajana), to znaczy ustala położenie znaków zodiaku w oparciu o pozycję zajmowaną przez poszczególne gwiazdozbiory ptolemejskie. W czasach Ptolemeusza (II w e.ch.) położenie znaków zodiaku, odpowiadało mniej więcej rozmieszczeniu poszczególnych gwiazdozbiorów. Na skutek powolnego pochylania się osi Ziemi, licząc pozycję zodiaku od Słońca względem Ziemi, występuje jego przesunięcie o około 1/60 stopnia rocznie. Aktualnie względny, ruchomy, zachodni zodiak tropikalny jest przesunięty względem stałego o około 23 stopnie. Stwarza to możliwość, różnego rozmieszczenia planet w zodiaku syderycznym i zachodnim.

Ponad 5-6 tysięcy lat temu starożytni mędrcy Indii omawiali już tradycyjną astrologię wedyjską. Jest to część wiedzy świętych pism Wedy, która zawiera nauki takie jak ajurweda, wastu (architektura) i joga. Indyjska astrologia jest ścieżką samopoznania prowadzącą do zrównoważenia naszych materialnych i duchowych potrzeb. Bardzo mocno nawiązuje do pojęć karmy i reinkarnacji. Dźjotisza jest zdecydowanie duchowo-religijną nauką, która wprowadza wiele skomplikowanych pojęć dotyczących aspektów rozwoju duszy, jaźni (atmana). Stara astrologia wedyjska, bardzo naukowa uwzględniała zjawisko precesji i zawsze początek zodiaku liczono od punktu Barana (punkt wiosny), wedle aktualizowanych pomiarów. Wpływy ptolemejskie na naukę Indii spowodowały stosowanie dziś dość powszechnie gwiazdozbiorów stałych, ptolemejskich, chociaż wiadomo, że 5-6 tysięcy lat temu punkt Barana (początek zodiaku) wypadał gdzieś w gwiazdozbiorze Bliźniąt, z uwagi na precesję, a nazwy gwiazdozbiorów solarnych w ich dzisiejszym kształcie nie istniały bo wprowadził je dopiero Ptolemeusz Klaudiusz (ok. 100-168 e.ch.) i po jego śmierci dotarły dopiero do Indii. Przypisywanie współczesnej astrologii indyjskiej wedyjskości i naukowości jest sporą przesadą z uwagi na wiele elementów ptolemejskich i śmieszne zatrzymanie się na stanie nieboskłonu z jego czasów bez uwzględniania zjawiska precesji i odniesienia do owego wedyjskiego widoku niebios z czasów Pana Kryszny, gdyby się na wedyjskości rzeczywiście oprzeć. Współcześnie astrologia hinduska – powedyjska posługuje się w istocie podwójnie innym zodiakiem niż ten, którego używają astrologowie zachodni. Na zachodzie astrologia bazuje na zodiaku słonecznym, opartym na związkach ziemi i słońca. Hindusi używają zodiaku syderycznego i to opartego na znakach księżycowych, na związku księżyca i ziemi. Znaki wedyjskie księżycowe nazywają się NAKSZATRY i jest ich 27.

Słowo to jest wieloznaczne, a między innymi oznacza również gwiazdozbiór. Podobnie jak w astrologii zachodniej, każdy znak, czyli każda NAKSZATRA daje urodzonemu w jej władaniu człowiekowi charakterystyczne cechy osobowości, pewne zróżnicowane jakości psychologiczne, dążenia duchowe etc. Dodatkowo ptolemejski punkt początku gwiazdozbioru Barana jest fatalnie przesunięty, bo przestano uwzględniać precesję i przesuwanie ekliptyki względem równika niebieskiego. Może to dawać duże rozbieżności i powoduje, że system staje się coraz mniej naukowy a coraz bardziej rozmija się z wedyjskim oryginałem!

Mitologicznie 27 NAKSZATR i ich nazwy odpowiadają żonom staroindyjskiego Boga Księżyca - Ćandradewa. Piękna legenda opowiada, jak Ćandra Bóg–Anioł Księżyca poślubił 27 uroczych córek mędrca Dakszana, a po pewnym czasie szczególnie mocno pokochał najładniejszą z nich Rohini i zaczął poświęcać jej więcej czasu niż pozostałym żonom. Zazdrosne siostry zwróciły się z płaczem do swojego ojca, aby ten przeklął ich męża. Riszi rzucił na Ćandrę klątwę, zgodnie z którą miał on przez 15 dni umierać, aby w ostatnim dniu całkiem zniknąć. Ćandra zachorował i zaczął gasnąc w oczach. Zapłakana kochająca Rohini w ostatniej niemal chwili, przekonała siostry, aby poprosiły ojca o odwrócenie klątwy. Niestety było już za późno i Dakszan mógł jedynie zmienić klątwę. Ćandra przez 15 dni w miesiącu miał gasnąć, a przez kolejne 15 dni rosnąć aż do pełnego blasku. W ten sposób dawni Hindusi alegoryzowali czy mitologizowali sobie cykle faz Księżyca, a przy okazji łatwo zapamiętać bieg kolejnych Tithi. Aby stać się znawcą astrologii indyjskiej trzeba poznać ze szczegółami Wedy i hinduską mitologię, filozofię i kosmologię oraz tajniki astronomii. NAKSZATRY są bardzo ciekawe i wykazują wiele podobieństwa do tego, co wiadomo z zachodniej astrologii lunarnej. Można powiedzieć, że astrologia hinduska tak czy owak jest lunarna z uwagi na 27 znaków księżycowych, które bardzo łatwo nałożyć na znaki solarne, gdyż mają wspólny początek. Wychodzi po 2 i ¼ Nakszatry na jeden znak solarny (Rasi).

Weda, według tradycji hinduskiej, oznacza podstawową wiedzę i prawdę. Zgodnie z jej zapisami na początku Brahman – Bóg (Archanioł), żyjący w błogim Świecie Duchowym, stworzył, z własnego światła, małe dusze (Dźiwa), czyli nas. Żyliśmy jak promyki jego światła, niezróżnicowani, nieaktywni, nieświadomi. Z czasem dusza – Dźiwa (Jiva) została ożywiona i zróżnicowana a my, pod wpływem otaczającej nas niczym nasze własne ciało i wszechświat, potęgi boga, rozpoczęliśmy życie w materialnym świecie. Celem materialnego życia jest uczestnictwo w dramacie i ciągła nauka. Wszystko dzieje się pod kontrolą i ku przyjemności Boga Śiwa. Wszechświat został stworzony przez Pana Brahma, zgodnie z wytycznymi i autorytetem wyższych form Boga Śiwa. Część przekazanej wiedzy stanowiła Astrologia. Brahma uzyskaną wiedzę przekazał synom, którzy z kolei przekazali ją swoim uczniom, jak Vyasadeva i Paraśara. Ci z kolei zapisali ją w księgach wedyjskich. Do dzisiejszego dnia astrologia na Dalekim Wschodzie przepojona jest odniesieniami religijnymi. Cztery filary religii to: Prawdziwość (Satya), Litościwość (Kszama), Czystość (Śuddhi) ciała, zdrowia, w jedzeniu, myśleniu, mówieniu i Surowość obyczajów.Astrologię wedyjską charakteryzuje duża ilość technik interpretacji horoskopu urodzeniowego. Przykładowo Daśas dostarcza narzędzi do dość precyzyjnego przewidywania nadchodzących trendów, zmian i wydarzeń w życiu człowieka. Astrolodzy wedyjscy głębiej dostrzegają to co spotka w życiu właściciela horoskopu. W tradycji astrologii wedyjskiej gwiazdy stałe i ich konstelacje odgrywają większą rolę niż w astrologii zachodniej.

Rozmieszczenie 27 podstawowych gwiazd stałych w horoskopie jest dość głęboko analizowane podczas jego interpretacji. Bada się ostatecznie od 70 do nawet 120 gwiazd stałych! Horoskop w astrologii wedyjskiej ma kształt kwadratu i jest wyliczany dla siedmiu świętych planet od Słońca do Saturna i dwóch niewidzialnych planet księżycowych:

Rahu i Ketu.
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ8mltAHJV2UMy3nb1lcZvdgjXbn8hd_t8H8UgX2lbKlFftcpZg
www.vaastucrafts.com
RAHU & KETU - WĘZŁY LUNARNE PÓLNOCNY I POŁUDNIOWY


Rahu i Ketu są dwoma maleficznymi sygnifikatorami, które faktycznie nie są planetami, ale obliczonymi punktami na niebie. Ponieważ wytwarzają w horoskopie widoczne efekty, zostały nazwane przez starożytnych mędrców hinduskich cienistymi planetami. Najlepiej zrozumiemy czym są Rahu i Ketu zapoznając się z hinduskim mitem o ich istnieniu. Ongiś Pan Vishnu rozdawał Bogom i duchom planetarnym amritę, napój obdarzający nieśmiertelnością. Kiedy nektar się skończył, Słońce i Księżyc odkryły, że jakiś rakshasa czyli demon wkradł się do komnaty i wypił nektar. Gdy owe Światła wydały wężowego demona, Pan Vishnu chwycił swój miecz i rozłupał demona na pół. Ale ponieważ demon zyskał był już nieśmiertelność, więc nie zginął, lecz nadal żył w dwóch postaciach. Górna część rakshasa została nazwana Rahu, a dolna część Ketu. I od tamtej pory na zawsze węzły stały się gorzkimi wrogami tych Świateł. Mówi się, że z tego powodu węzły regularnie próbują połknąć Słońce i Księżyc - dzieje się tak podczas każdego zaćmienia, kiedy jedno ze Świateł wchodzi w koniunkcję z Rahu lub Ketu . Jednak Światła zawsze umykają, jako że są one również nieśmiertelne.

Dla prawdziwego zrozumienia wpływu węzłów powinno się zawsze tę historię pamiętać, ponieważ Rahu i Ketu zachowują się jak dwie części demona. Twory te można traktować jako zwierzęce lub instynktownie działające stworzenia, nie posiadające ukierunkowanej inteligencji, pochłonięte osiąganiem wszystkich przyjemności jakie tylko mogą zdobyć. Ten opis szczególnie dobrze pasuje do Rahu, którego istotą jest nienasycone ziemskie pragnienie. Jego charakter to czysty hedonizm, bezprzytomność i brak wrażliwości. I jeśli to można powiedzieć o Rahu, to cóż w takim razie można powiedzieć o Ketu, tej części węża, która nie ma mózgu ! Bez specjalnego wysiłku Ketu wywołuje zachowania bezprzytomne, kompulsywne i o wielkim natężeniu.

Efekty powodowane przez Rahi i Ketu zależne są, w większym stopniu niż w przypadku planet, od związanych z nimi astrologicznych uwarunkowań. Chociaż Rahu i Ketu są w astrologii hinduskiej uważane za planety i wywołują względnie przewidywalne skutki, to zachowują się inaczej niż inne ciała niebieskie. Ponieważ są one siłami żywiołowymi i instynktownymi, działają raczej jak masy energii niż ukierunkowane siły. Nie mają taże zdolności aspektowania jak inne planety. I chociaż Rahu i Ketu są z pewnością malefikami, zawsze jest trudniej dokładnie zobaczyć rodzaj szkody jaką powodują w horoskopie. Wystarczy powiedzieć, że węzły są generalnie lepiej posadowione w Domach 3, 6, 10 i 11, które mogą spożytkować planety maleficzne, większe powstaje spustoszenie, kiedy Rahu i Ketu zajmują Domy nieprzyjaciół lub kiedy są aspektowane przez malefiki.

Sygnifikacje Rahu i Ketu są w starożytnych przekazach mało zróżnicowane. Oba odpowiedzialne są za wszystkie rodzaje zła, jak nieuleczalne choroby, morderstwo, kradzież, trucicielstwo, węże, strachy. fobie, niezidentyfikowane choroby, uwięzienia itd., itd. ! Poczynione jest jednak pewne rozsądne różnicowanie, szczególnie dotyczące bardziej pozytywnych atrybutów. Na przykład jest całkowicie naturalne, że jeśli Rahu wskazuje ziemskie pragnienia, to zdolny jest obdarzać siłą, sławą, politycznym sukcesem, pieniędzmi i urodą jeśli jest korzystnie położony. Jednak nie należy zapominać, że pragnienia Rahu są nienasycone, tak więc osiągnięcie tych korzyści niekoniecznie przynosi satysfakcję. Można również wspomnieć, że w przekazach mówi się, że cokolwiek jest dane w ciągu 18 lat Rahu dasa (okres), to zazwyczaj jest zabierane w ostatnich kilku latach przed końcem tego okresu.http://www.exoticindiaart.com/tantra/rahu_ketu_yantra_hv77.jpg
www.keywordpicture.com750 × 537

Jeśli chodzi o cechy Ketu, to planeta ta nazywana jest moksha karaka, czyli wskaźnikiem oświecenia. I rzeczywiście, obdarza bardzo subtelnymi skłonnościami duchowymi, szczególnie właściwościami ascetycznymi i nie przywiązywania się. I dlatego dość często znajdujemy prominentne posadowienie Ketu w horoskopach osób oddanych poszukiwaniom duchowym. Ketu znany jest również jako Gnana karaka. Gnana to termin oznaczający wiedzę, mądrość i rozróżnianie, które w Indiach jest uważane za szczególną ścieżkę do oświecenia. Dlatego tworząc skłonności duchowe ta planeta nadaje zarazem wielką moc rozróżniania, aż do poziomu umiejętności psychicznej. Chociaż mędrcy zapewniają, że efekty Rahu są podobne do saturnowych a Ketu do marsowych, jest to prawdą tylko w ogólnym znaczeniu. Ketu położony niekorzystnie może niszczyć sygnifikacje w niespotykanie okropny i podstępny sposób. Natomiast Rahu stwarza trudności poprzez letarg, chamstwo i brak wrażliwości, czyniąc to w sposób mniej celowy i intensywny.

Najbardziej niszczące wpływy węzłów występują wówczas, gdy któryś z nich jest w koniunkcji z inną planetą. W takich przypadkach ta właśnie planeta jest poważnie skaleczona, jak i Dom, którym rządzi. Jeżeli jest to Rahu, to rani on głownie poprzez stępienie lub zatrzymanie energii tej planety, tak że staje się ona bezsilna w swoim normalnym działaniu. Z drugiej strony, planeta będąca w koniunkcji z Ketu, wydaje się być rozpuszczona lub wciągnięta w otchłań w rodzaju czarnej dziury. Wtedy zamiast ograniczenia swojej mocy, planeta ta zachowuje się w dziwaczny, wymuszony i nieświadomy lub niekontrolowany sposób.

Podczas interpretacji położenia Węzłów jest niezwykle istotne, aby pamiętać, że Rahu i Ketu ### brak logiki, rozsądku i inteligencji. Wpływy te są zwierzęce, obsesyjne oraz kompulsywne i wskazują na dziedziny życia, nad którymi osoba ma niewielką kontrolę.

Rahu i Ketu nie są męskie ani żeńskie. Podzielone są również opinie mędrców hinduskich co do beneficznego i maleficznego położenia Węzłów w znakach. Jedynie pewne jest to, że oba są wywyższone w znakach Merkurego - Bliźniętach i Pannie. Jest to logiczne, ponieważ Rahu i Ketu, które są pozbawione jakichkolwiek zdolności umysłowych muszą odnosić korzyść z inteligencji i stymulacji energii Merkurego. Powinno się również wspomnieć, że Rahu i Ketu normalnie poruszają się ruchem wstecznym, ale czasami zatrzymują się i w krótkich okresach poruszają się ruchem progresywnym. Zauważono, że w tych okresach Węzły stają się niezwykle potężne. Dlatego też, w analizie każdego horoskopu, należy określić korzystając z efemeryd, czy te planety poruszały się wstecznie czy też progresywnie. Jeżeli progresywnie, to można je uważać za wysoce pozytywne i energetyzujące siły, dające podobne rezultaty jak w pozycji wywyższenia. Ponieważ nie podaje się znaku upadku dla Rahu i Ketu, można zapamiętać, że te Węzły są wielkimi wrogami Słońca i Księżyca i mogą dawać gorsze niż zazwyczaj rezultaty w ich znakach. Wprawdzie Ketu nie jest objęty sygnifikacją przyjaźni, ale większość astrologów przyjmuje wrogów Rahu za nieprzyjaznych również dla Ketu. Także wszelkie aspekty maleficzne dla Węzłów działają jak skaleczenia i powodują, że Węzły dają jeszcze większe uciążliwości niż normalnie. Kamieniem wzmacniającym słabego lub skaleczonego Rahu jest Gomed czyli hessonit; natomiast dla Ketu właściwy jest hrysoberyl czyli 'kocie oko'.http://astromacho.com/images/yantras/big/rahu.jpg
http://astromacho.com/Rahu%20Yantra.html

Rahu
* niestałe ziemskie pragnienia, wielkie ziemskie korzyści
* inercja, otępienie, lenistwo
* zaspakajanie zmysłów
* ignorancja
* hessonit (zabarwiona na miodowo forma agatu)

http://astromacho.com/images/yantras/big/ketu.jpg
http://astromacho.com/Ketu%20Yantra.html
Ketu
* ascetyzm, nie przywiązywanie się do ziemskich pragnień
* amrita, naturalne metody uzdrawiania, diety lecznicze etc.
* zdolności psychiczne
* gnana (mądrość, wiedza, rozróżnianie)
* skłonność do bycia niezauważonym lub niewidzialnym dla innych
* zjawy, duchy, siły astralne
* kocie oko (nie pomylić z tygrysim okiem)http://www.glenn.freehomepage.com/writings/Barrier/fig5.GIF
www.glenn.freehomepage.com

Rahu & Ketu
* okultyzm i duchowość
* kompulsywne i nieświadome zachowanie
* obawy, fobie, koszmary senne
* chaos umysłowy
* związki z ludźmi z nizin społecznych
* nałogi, złe przyzwyczajenia
* trucizny
* złudzenia, podstępy
* brud, nieczystości, pasożyty
* jąkanie, spazmy
* nierozpoznawalne i nieuleczalne choroby
* kradzież, morderstwo, uwięzienie
* czarownictwo, magia
* wrzody, rak, choroby skóry...dość jednobiegunowo ujęte. Ciekawe.
http://www.glenn.freehomepage.com/writings/Barrier/
www.glenn.freehomepage.com
http://www.himavanti.org/pl/c/astrologi … a-wedyjska
http://sjp.pl/okultacja
http://www.logonia.org/index.php/content/view/78/2/

"Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach, wśród odwróconych plecami i obalonych w proch." Z.H.

wm
Adept
ranks
useravatar
Offline
106 Posty
Informacja o użytkowniku w postach
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Informacje forum

Statystyki:
 
Ilość wątków:
242
Ilość sond:
5
Ilość postów:
1918
Forum jest nieaktywne:
Użytkownicy:
 
Zarejestrowani:
181
Najnowszy:
rowenase18
Zalogowani:
0
Goście:
14

Zalogowani: 
Nikt nie jest zalogowany.

Legenda Forum:

 wątek
 Nowy
 Zamknięty
 Przyklejony
 Aktywny
 Nowy/Aktywny
 Nowy/Zamknięty
 Nowy przyklejony
 Zamknięty/Aktywny
 Aktywny/Przyklejony
 Przyklejony / Zamknięty
 Przyklejony/Aktywny/Zamknięty