Chomik Furiatto

Palenie tytoniu a zdrowie

Palenie tytoniu a zdrowie

Zgodnie z prawem na paczkach papierosów umieszczana jest informacja o tym, że zawartość nikotyny, substancji smolistych i tlenku węgla nie przekracza dopuszczalnego poziomu. W papierosach są jednak również inne szkodliwe substancje – ostrzegają naukowcy z hiszpańskiego uniwersytetu Alicante, którzy wzięli pod lupę 10 popularnych marek (w tym także dostępne na polskim rynku).

„Konieczne jest wskazanie także innych parametrów, dzięki którym będzie można określać szkodliwość tytoniu” – piszą w magazynie „Food and Chemical Toxicity” naukowcy.

http://ag.108.pl/components/com_agora/img/members/62/Toksyczne-papierosy.jpg

Nie tylko to, co na paczce

- Na pewnym ogólnym poziomie wszystkie produkty były do siebie podobne, jednak ilość miligramów niektórych szkodliwych substancji w jednym papierosie różniła się znacząco pomiędzy markami – powiedziała Maria Isabel Beltrán, badaczka należąca do zespołu.

Wśród tych związków chemicznych znalazły się m.in. izopren i toluen, a także hydrochinon i kotynina, które uznawane są za bardzo szkodliwe.

Papieros z niespodzianką

Podczas badania odkryto także, że papierosy, w których było najwięcej izoprenu i toluenu, wcale nie były papierosami o najwyższej zawartości substancji smolistych.

- Dlatego nie powinniśmy zakładać, że papieros, w którym jest więcej substancji smolistych, będzie bardziej toksyczny od tego, który ma ich mniej - zauważa Beltrán.

Żeby nie szkodzić interesom marek, nie podano do wiadomości publicznej, jakie właściwości wykazały papierosy poszczególnych firm.

Badacze zauważyli też, że ilość nikotyny – choć zgodna z normą – waha się znacznie: od 0,28 mg do 0,61 mg w papierosie. Oznacza to, że u niektórych producentów jest jej dwa razy więcej niż u innych.

- Nikotyna nie jest jednak najgroźniejszą substancją w papierosach. Ona po prostu uzależnia. – mówi Beltrán. – Spośród około trzech tysięcy substancji składających się na papierosy jest wiele bardziej szkodliwych niż ona, np. cyjanowodór,1,3-Butadien, niektóre aldehydy, nitrozoaminy i fenole – dodaje.

Stworzyli katalizatory

Żeby zmniejszyć ilość toksycznych związków chemicznych w papierosach, badaczom udało się także opracować kilka katalizatorów. Jeden z nich, Al-MCM-41, redukuje ilość tlenku węgla o 23 proc. i nikotyny o ponad 40 proc.

- Struktura tego materiału, na który składają się m.in. tritlenki diglinu, pozwala na tworzenie się „jam”, w których długi łańcuch pewnych związków chemicznych zostaje zatrzymany – mówi Beltrán.

Badaczka jednocześnie zaznacza, że smak papierosów, w których zastosowano katalizatory, prawie nie różni się od zwykłych papierosów. Kilka koncernów tytoniowych, jak podkreśla badaczka, wyraziło zainteresowanie tym produktem.

Źródło: Losy Ziemi

Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą

William "Bill" Cooper

N_one
Główny Bajkopisarz
ranks
useravatar
Offline
1360 Posty
Informacja o użytkowniku w postach
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Re: Palenie tytoniu a zdrowie

Że papierosy szkodzą - wiem. A nawet nikt tego nie ukrywa, MInisterstwo nawet dba o dobra informację. Ale.... spodziewam się, że powietrze, którym oddycha i woda, którą piję będzie zdrowa i czysta...ale tego nikt mi nie zagwarantuje...niestety.

"Po owocach lędźwi jego Go poznacie, a po długości kija swego ocenian będzie"

Askad
Moderator
ranks
useravatar
Offline
101 Posty
Informacja o użytkowniku w postach
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Re: Palenie tytoniu a zdrowie

Wpływ nikotyny na mózg, a zwłaszcza na pewne jego ośrodki w tym na pamięć.

Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą

William "Bill" Cooper

N_one
Główny Bajkopisarz
ranks
useravatar
Offline
1360 Posty
Informacja o użytkowniku w postach
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Re: Palenie tytoniu a zdrowie

Prawdą jest, że rzeczywiście nie wiemy co jest tak naprawdę złe dla naszego zdrowia. Dla mnie papierosy są bardzo złe. Nie palę ich i nakładaniam do tego moje otoczenie.

anniczka
Obserwator
ranks
useravatar
Offline
6 Posty
Informacja o użytkowniku w postach
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Re: Palenie tytoniu a zdrowie

anniczka napisał:

Prawdą jest, że rzeczywiście nie wiemy co jest tak naprawdę złe dla naszego zdrowia.

Nie przejmuj się. Prawda jest taka, że większość z nas tego nie wie. Co najwyżej możemy domniemać na skutek obserwacji własnej.
Byłoby wspaniale gdyby ośrodki badawcze rzetelnie testowały skutki oddziaływań pewnych substancji na organizm. Niestety, opinia jest zależna od tego kto więcej zapłaci.
Nie mniej można się domyślać, że palenie tytoniu nie sprzyja zdrowiu, dlatego super, że nie palisz, ale... czy uznanie, że "papierosy są złe" jest na pewno ok? Nie paliłaś, nie byłaś uzależniona więc nie możesz spojrzeć na to z punktu widzenia palacza wink
Chodzi mi o to byś inaczej podchodziła do osób młodych i tym zdecydowanie i z pełną stanowczością wręcz "obrzydzała" palenie, a inaczej do ludzi już uzależnionych. Ten topik ma za zadanie wskazać z jednej strony szkodliwość palenia, a z drugiej trudność zerwania z nałogiem
Obiektywnie, bez demonizowania i wybielania.

Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą

William "Bill" Cooper

N_one
Główny Bajkopisarz
ranks
useravatar
Offline
1360 Posty
Informacja o użytkowniku w postach
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Re: Palenie tytoniu a zdrowie

Jako wieloletni palacz znam temat zdrowotny połączony z paleniem tytoniu na wylot. Miejsce, w którym dowiedziałem się najwięcej, zanim rzuciłem, to http://www.portalmedyczny.co/ i stamtąd też dostałem bodziec do definitywnego rzucenia palenia.

mateusz_sme
Obserwator
ranks
useravatar
Offline
1 Posty
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Re: Palenie tytoniu a zdrowie

paliłem 5 lat, nie jest długo, ale byłem uzałeżniony. rzuciłem palić 2 lata temu i jestem dumny z siebie. za ten czas żadnego papirosa. kupowałem kiedyś w aptece plastry nikotynowe, bardzo mi pomogali. polecam. można sprawdzić czy maja w Ziko. 


https://www.rabato.com/pl/ziko

nojero6
Obserwator
ranks
useravatar
Offline
1 Posty
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Re: Palenie tytoniu a zdrowie

Nadal nie mogę rzucić palenia(

Sienkiewicz
Obserwator
ranks
useravatar
Offline
4 Posty
Nie posiadasz uprawnień do zamieszczenia tu postu

Informacje forum

Statystyki:
 
Ilość wątków:
243
Ilość sond:
5
Ilość postów:
1919
Forum jest nieaktywne:
Użytkownicy:
 
Zarejestrowani:
210
Najnowszy:
uojohuripten
Zalogowani:
0
Goście:
44

Zalogowani: 
Nikt nie jest zalogowany.

Legenda Forum:

 wątek
 Nowy
 Zamknięty
 Przyklejony
 Aktywny
 Nowy/Aktywny
 Nowy/Zamknięty
 Nowy przyklejony
 Zamknięty/Aktywny
 Aktywny/Przyklejony
 Przyklejony / Zamknięty
 Przyklejony/Aktywny/Zamknięty